Regulus….”kavun” yıldız…! (Regulus…”spheroid” star…!)

 

Regulus-Regulus_Mars_Venüs  (25  Eylül’deki  görünümü.)

(Kaynak: Stellarium/Astrobob.areavoices.com)

Regulus Aslan  Takımyıldızınının  en  parlak  yıldızı… Parlaklığı  Güneşin 360  katı…!

Bu  yıldızın  bir  diğer  özelliği,  eksenel  dönme  ızının  çok  büyük  olması…  Saniyede 347  kilometre  olarak  ölçülmüş/hesaplanmış…!   Yani, bir  yolcu  o  hızla hareket  edebilse, Ankara’dan  İstanbul’a  bir  saniyede  gidebilirdi…!

Regulus,  Dünyadan 79 ışık  yılı  uzaklıkta  olduğu  için, onu  yeterince  parlak  göremiyoruz… 

Regulus, gerçekte, dörtlü  bir  yıldız  sistemi,  ikili olarak organize  olmuş… “Spektroskopik  ikili”   (spektroscophic  binary)  olarak  adlandırılan  ikili mavi-beyaz  bir  (main  sequence)  yıdız  ile muhtemelen  bir  “beyaz  cüce”  (White dwarf)  olan yol  arkadaşından  oluşuyor… Bu  beyaz  cüce  henüz  görüntülenemedi…!

Daha uzakta Regulus  B, C  ve D çiftleri  yer  alıyor…  Bunlar  daha  sönük  “ana  hat” (main  sequence)  yıldızları…

Regulus  Güneş  Sisteminin “tutulma  düzlemine” (ecliptic) çok  yakın  konumda yer  aldığı   için  Ay  tarafından  sık  sık  örtülen (occultation) bir  yıldız… Nadiren,  iç  gezegenler  ve  asteroidler  tarafından   da  örtülür… Asteroid 166 Rhodope   Regulus’ü  19 Ekim  2005  tarihinde  örttüğünde, ışığının  bükülmesinin “genel  görecelik  kuramı” (general  relativity  theory)  ile  uyumlu  olduğu doğrulanmıştı…!

Regulus A’nın  ana  yıldızı  Güneşin  3.5  katı  bir  kütleye  sahip, birkaç  yüz  milyon  yıl  yaşında  genç  bir  yıldız… Ekseni  etrafındaki bir  dönüşü  sadece 15.9  saat  aldığından (Güneşinki 27  gün  kadar…!), “kavunumsu” (oblate)  bir  şekle  sahip… Bu  durum  “kütleçekimsel  kararma” (gravity  darkening) denilen  bir  olay  sebebiyle, yıldızın  fotosferinin (photosphere) kutuplarda,  ekvator  bölgesine  göre,  çok  daha  fazla  ısınmasına  ve  parlamasına  sebep oluyor… Yine  de,  bir  teleskopla  bakıldığında, yıldız diski dairesel  görünüyor…!

Son  olarak,  Venüsün,  bugünlerde,  çok  parlak  göründüğünü  de  belirtelim…

Yararlanılan  Kaynaklar:

https://www.youtube.com/watch?v=g_ZFkyrYgZA

https://en.wikipedia.org/wiki/Regulus

http://astrobob.areavoices.com/2015/09/23/mini-mars-meets-mighty-regulus/

%d blogcu bunu beğendi: