Sonunda…Gravitasyon  Dalgaları  Nobel’i  kazandı….!  (Gravitational  Waves  awarded  Nobel  Prize…, at last…!)

(Kaynak: sputnik.news)

2017  yılının  Nobel  Ödülleri  peşpeşe  verilmekte…

Sputnik.news’te  bugün  yayımlanan  bir  habere  göre,  Nobel  Fizik  Ödülü,  bu  yıl, ABD’li  bilim  insanları  Barry  Barish,  Kip  Thorne  ve Rainer  Weiss’e  verildi…!

Nobel Komitesi’nden yapılan açıklamada, bu yılki Fizik Ödülü’ne, Gravitasyon  Dalgaları ( Gravitational  Waves ) konusundaki çalışmaları ve keşifleri sebebiyle Massachusetts Institute of Technology’den (MIT) Alman asıllı Rainer Weiss, California Institute of Technology’den Barry Barish ve Kip Thorne adlı Amerikalı bilim insanlarının layık görüldüğü belirtildi.

Gravitasyon  Dalgaları, bu  sitede  de  yeterince  duyurulduğu  üzere, 14 Eylül 2015’te, kısaca  LIGO  laboratuvarı-tesisi  tarafından  ilk  defa  olarak  belirlendi…Takibeden  yıllarda  üç  belirleme  daha  yapılarak, bu  belirleme  sayısı  dörde  yükseldi…

Albert Einstein’ın 100 yıl önce öngördüğü bu dalgalar, iki Kara  Deliğin çarpışması sonucu orta çıkmıştı. Dalgaların ABD’deki LIGO dedektörüne ulaşması 1.3 milyar ışık yılı sürdü.

Sinyaller Dünyaya ulaştığında çok zayıftı, ancak, astrofizikte umut verici devrim niteliğindeydi. NOBEL  Komisyonu  tarafından  yapılan  açıklamada, “Yer Çekimi Dalgaları uzaydaki en şiddetli olayları gözlemlemenin tamamen yeni bir yolu ve bilgimizin sınırlarını sınamaktadır” dendi…

1901 ve 2016 yılları arasında 110 kez Nobel Fizik Ödülü verildi. Toplam 204 kişiye layık görülen ödülden otuzikisi   iki  kişi   arasında, otuzbiri  ise   üç  kişi arasında paylaştırıldı.

Nobel Fizik Ödülü’ne 1956 ve 1972 yıllarında layık görülen John Bardeen, aynı dalda iki kez Nobel Ödülü kazanan tek bilim insanı olarak tarihe geçti. 1903 ve 1911’de Nobel’e layık görülen Marie Curie ilk ödülünü fizik, ikinci ödülünü ise kimya alanında almıştı.

Nobel Fizik Ödülü’nü şimdiye kadar sadece iki kadın,  1903’te Marie Curie, 1963’te Maria Goeppert-Mayer kazandı…

Fizik Ödülü’nü alan en genç bilim insanı Lawrence Bragg oldu. Babası William Bragg  ile 1915’te Nobel Fizik Ödülü’ne layık görülen Lawrence, ödülünü kucakladığında sadece 25 yaşındaydı. Lawrence Bragg, hala en genç Nobel sahibi unvanını elinde tutuyor.

Nobel Fizik Ödülü verilen en yaşlı bilim insanı ise 2002’de 88 yaşındayken ödüle layık görülen Raymond Davis Jr. oldu.

Fizik, aile üyelerinin en çok Nobel Ödülü aldığı alan. 1903’de Marie ve Pierre Curie çifti Nobel Fizik Ödülü’ne layık görüldü. 1915’teki ödül William Bragg ile oğlu Lawrence Bragg’a verildi. 1922 yılının Nobel Fizik Ödülü sahibi Niels Bohr’un oğlu Aage N. Bohr, aynı mutluluğu 1975’te tattı. Manne Siegbahn, 1924’te, oğlu Kai M. Siegbahn ise 1981’de Fizik Ödülü’ne layık görüldü. Thomson ailesi de 2 Nobel Fizik Ödülü’ne sahip. Baba J. J. Thomson’a 1906’da, oğlu George Paget Thomson’a ise 1937’de Nobel Ödülü verildi.

 

Yararlanılan  Kaynak:

https://tr.sputniknews.com/yasam/201710031030406931-2017-nobel-fizik-odulu/

%d blogcu bunu beğendi: