Uçak kazası, bu defa Rusya’da…! (Air accident in Russia, at this time…!)

 

Güncelleme: 16.05.2019

………………………………………………………………………….

Güncelleme: 7.5.2019

Uçağın Kokpit Konuşma kaydedicisinin nisbeten iyi durumda olduğu söylendi. Uçuş Veri Kaydedicisi (FDR) ise ileri derecede yangına maruz kalmış. Yine de, içindeki (olası) veri kurtarılmaya çalışılmakta.

Rusya’nın Sivil Havacılık Otoritesinden (Roaviatsia) yapılan açıklamada: kazanın olduğu gün, atmosferde, 2100 metre (6300 fit) yükseklikte statik elektrik boşalmasının (şimşek) belirlendiği söylendi. Uçağa çarpan yıldırım telsizle birlikte otopilotun ve başka ekipmanın da devreden çıkmasına sebep olmuş. İnişte piste sert olarak temas eden uçak, toplamda dört defa sekerek hasarlanmış. Yangın uçağın önce kuyruk bölgesinde başlamış…

Bu uçakta uçuşta yakıt boşaltma (fuel dumping) sistemi mevcut değildi. Bu sistemin, bu sınıf uçaklarda mevcut olması da bir zorunluluk değil.

…………………………………………………………………………………………………………………………

Bu  kaza  dün  meydana  geldi…

Havalanıştan kısa bir süre sonra, zorunlu  iniş  yaptırılan  uçak pist  içinde  yandı… Yolculardan 40  adedi  ve mürettebattan biri hayatını  kaybetti…!

Haber  doğru  ise, bazı  yolcuların uçaktan  el  bagajlarıyla çıktığı  belirlenmiş…!

Avherald.com’da  yayımlanan  habere  göre,  Moskova  Sheremetyevo Havaalanında  meydana  gelen  ve Aeroflot’un Sukhoi Superjet 100-95 tipi  uçağında (Uçuş: SU-1492), Moskova  Sheremetyevo’dan Murmansk’a (Rusya) gerçekleştirilen  uçuşta  yaşanan  bu  kazada, uçakta  bulunan 73  yolcu  ve  5 kişilik  mürettebattan  en  az kırkbiri  hayatını  kaybetti. 

Kaynak: bbc.com

Bu  haberde, saat 18:04’te  havalanan  uçağın  pilotunun  acil  durum bildiriminden  sonra, saat 18:31’de piste  geri  döndüğü  söylendi.  Uçağın  pistte  yavaşlaması  esnasında  başlayan  yangın  arka  bölümün tamamen  yanmasına  yol  açtı.  Yine  bu  haberde, uçaktaki  yangının  söndürülmesinin 45  dakikada  başarılabildiği  söylendi.

Rusya  haber Ajansı’nın  haberinde,  uçağa  yıldırım  çarpması  sebebiyle ‘tam  elektrik arızası’nın  (total electrical failure)  meydana  geldiği, telsizle  iletişin  kaybedildiği, takiben  gerçekleştirilen  sert  iniş  sonunda  bu  kazanın / yangının  yaşandığı ileri  sürüldü.

Bir  görgü  şahidi,  uçağın inişte  piste  teması  sürecinde  üç  defa  zıpladığını, son  temasta  ana iniş  takımlarının  kırıldığını,motor-ilişkili görünen yangının  da takiben  başladığını söylemiş.

Video  kayıtlarında, uçağın  piste  temasından  önce duman ve/veya  yangın belirtisi  mevcut  görünmedi.

Yararlanılan  Kaynaklar:

https://www.bbc.com/news/world-europe-48171392

Uçağın inişi-uzaktan (aşağıda):

 

%d blogcu bunu beğendi: