Ay’a  giden gidene…! (Another   Moon landing plan…!)

Blue Origin, Jeff Bezos

(Kaynak: Blue Origin, space.com)

Ay’ı  hedefleyenler  artıyor… Yeni bir  proje Jef Bezos’tan…

Uzaya  turist taşımayı  hedefleyenlerden  Blue  Origin  Firması, bu defa  da Ay’a  yolculuk  projesini  açıkladı !

Hanne Weitering’in, space.com’da 10  Mayıs 2019’da yayımlanan bir haberinde, bu  firmanın patronu Jeff  Bezos’un yeni projesi duyuruldu.

Bezos, şu  ana kadar başarılı  olan, turist aracı Blue  Shephard’ın yaratıcısı.

Ay’a  gönderilmesi  planlanan aracın  adı ‘Mavi Ay’ (Blue  Moon).

Halen  konsept tasarımı  aşamasındaki bu aracın  Ay’a birçok ekipmanın yanı  sıra mini-ay gezgini (rover)  ve astronot da taşıyacak kapasitede  olacağı söylendi.

Mavi  Ay iniş  aracı tam otonom  olacak, üzerinde götüreceği araç  ve ekipmanı Ay yüzeyine kendi kendine  indirebilecek; NASA’nın InSight Mars aracı  gibi.

Bu  aracının, firmanın  geliştirmekte olduğu, sıvı  hidrojen ve sıvı oksijenle  çalışacak   BE-7 motorunu kullanması  da planlanmakta. Apollo iniş araçları  da bu yakıtı kullanmıştı.

Fırlatma  aşamasındaki  ağırlığı 16.5 ton  kadar olacak bu  aracın, Ay’a  iniş safhasındaki (azalan)  ağırlığı 3.3 ton kadar  olacak. Apollo araçları Ay yolunda, yakıt  hariç 4.7 ton gelmekteydi.

Lockheed  Martin firması  tarafından önerilen  Ay iniş aracı çok daha büyük  kapasitede ve ağırlıkta. Mavi  Ay, küçük hacmine rağmen, daha fazla  yük taşıyabilecek kapasitede olacak.

Halen  Geliştirilmekte  olan Mavi Ay, şimdilik, sadece  ‘gidiş aracı’. Astronot taşıyacak  araca, Ay’dan ayrılma modülünün de  eklenmesi gerekecek. Bu araçla Ay’a inecek  uzay insanları, Dünya’ya geri dönüşlerini, NASA’nın  Ay yörüngesine yerleştirilecek, ‘Ay Yörünge Platformu’ (Lunar  Orbital Platform) üzerinden gerçekleştirmeleri gerekecek. Bu  nasıl  mı  olacak, henüz  belli  değil !

NASA; ABD’nin Ay’a 2024’te  astronot göndermesi hedefini  gerçekleştirebilmek için, öncelikle, gelecek  beş yıl içinde, Ay yörüngesine, içinde yaşanabilir  bir istasyon yerleştirmeyi hedeflemekte.

Sonuç  olarak, ABD’nin  2024’te    Ay’a  astronot  gönderme  hedefini yeterince  gerçekçi  bulamadığımızı  belirtelim.  Umarız  yanılırız ! Bunu  düşünmemizin  esas  sebebi,  bu  hedefin  arkasında  olanları (görünenleri)  yeterince  inandırıcı  bulamamamız !

Şüphesiz,  hayaller  gerçeklerin  önünde  gitmek  durumunda,  bu  sebeple, bu  gibi  projeler desteklenmeli…. Tabi,  ayağı  Ay’a  basanlar…!

Yararlanılan  Kaynaklar:

https://www.space.com/blue-origin-blue-moon-lander-explained.html

(Günün seçimi)

%d blogcu bunu beğendi: