Nadir  gök  olayı: Merkür’ün  Güneşin  önünden  geçişi…! (Mercury transit 2019…!)

Merkürün 9 Mayıs 2016’daki  geçişi.

(Kaynak: NASA’s Goddard Space Flight Center/SDO/Genna Duberstein; space.com)

Merkür, 11  Kasım  2019  günü  Güneşin  önünden  geçecek !

Joe Rao’nun space.com’da, 5 Kasım  2019’da  yayımlanan  bu  haberinde, Merkür’ün  son  olarak,  Güneşin  önünden 9  Mayıs 2016’da  geçtiği  ve  bu  geçişlerin   13  ve  takiben 33  yıllık  periyodlarla  gerçekleştiği  hatırlatılarak, bu  nadir  geçişlerin önemi  vurgulandı. (Venüs’ün  Güneşin  önünden  geçişleri  ise  çok  daha  nadir.  Venüs’ün bir  sonraki  geçişini  ancak  yeni  nesiller  gözleyebilecek !)

Merkür’ün  bu  geçişi  hakkında, Ankara  Üniversitesi  Kreiken (Ahlatlıbel)  Gözlemevi  sitesinde   aşağıdaki  bilgi  mevcut:

‘Merkür Güneş sistemindeki en küçük, aynı zamanda Güneş’e en yakın olan gezegendir. Karasal bir iç gezegen olan Merkür’ün Güneş’e olan ortalama uzaklığı yaklaşık 58 milyon kilometredir. Güneş’e olan yakınlığına rağmen Güneş sisteminde Venüsten sonra ikinci en sıcak gezegendir. Kendi etrafında 59 günde dönerken Güneş etrafında ise 88 günde dolanan Merkür, 11 Kasım 2019 tarihinde Dünya’dan görülebilen nadir bir astronomik olayda başrol oynayacak olup bakış doğrultumuzda Güneş diskinin önünden geçecektir. Bu nadir doğa olayı ortalama olarak her yüzyılda 13 kez gözlenir. Bu olayın gözlendiği son tarihler 7 Mayıs 2003, 8 Kasım 2006 ve 9 Mayıs 2016 olup diğer Merkür geçişi ise 13 Kasım 2032’de meydana gelecektir. 2016 yılındaki Merkür geçişi yaklaşık yedi buçuk saat sürmüştür. Bu denli uzun bir geçişin 2095 yılında tekrarlanacağı hesaplanmıştır. 11 Kasım 2019 tarihinde meydana gelecek olan geçiş, Dünya’nın birçok yeriyle birlikte ülkemizden de gözlenecektir. Geçiş gözlemi, TSİ 15.35’de başlayacak ve TSİ 17.36‘da gün batımıyla birlikte tamamlanacaktır. Gün batımında Merkür, Güneş diski üzerinde Güneş’in merkezine yakın bir konumda olacaktır. Ülkemizden toplamda 2 saat 1 dakika gözlenecek bu olayda Merkür’ün Güneş diskini bir ucundan diğerine katetmesi 5 saat 28 dakika sürecektir.’

(Kaynak: Ankara  Üniversitesi Kraiken  Gözlemevi  sitesi)

Ankara’da, 11 Kasım  Pazartesi günü gökyüzünün  parçalı  bulutlu  olması  bekleniyor.

Merkür’ü  gözleyebilmek  için  gücü  en az  50x  olan  teleskop, dürbün  veya fotoğraf  makinası  kullanılması  gerekli. Şüphesiz, gökyüzünün  de  yeterince  açık  olması  kaydıyla !

Bu  sitede  sıkça  hatırlatıldığı  üzere, özel  filtre  kullanmadan, Güneşe teleskopla,  dürbünle  veya  fotoğraf  makinasıyla / kamerayla  bakılması riskli  bir  eylem. Gözünüz  zarar  görebilir. Merkür, Güneşin  çapına  kıyasla çok  küçük  bir  cisim  olduğundan, bu  tarihi  gözlemi  gerçekleştirmek  isteyenlerden  elinde  güçlü  bir  gözlem  aleti  mevcut  olmayanlardan  imkanı  olanların  bir  gözlemevine  gitmesi  önerilir.  (Yine  de, Merkürün  Güneş  diski  üzerinde çok  küçük  bir  nokta olacağı, yola çıkmadan  önce dikkate  alınmalı; hayal  kırıklığı  yaşanmaması  için !  Yukarıdaki  fotoğrafa  bir  defa  daha  bakılmalı…)

Merkür’ün  Güneşin  önünden  bir  sonraki  geçişi 13 Kasım 2032’de gerçekleşecek.

Merkür’ün  bu  geçişi aşağıdaki  web  sitelerinde  canlı  olarak  da  yayımlanacak.

 

Yararlanılan  Kaynaklar:

https://www.space.com/mercury-transit-2019-why-its-rare.html

http://rasathane.ankara.edu.tr/?event=ozel-etkinlik-merkur-transiti-11-kasim-2019-pazartesi

 

%d blogcu bunu beğendi: