Uzay sanılandan  daha ‘tatlı’  olabilir…! (Space  might  be  more  sweeter  than  it was thought…!)

İçinde  şeker  molekülü belirlenen Murchison  meteoriti.

(Kaynak: spacedaily.com)

Spacedaily.com’da, 22 Kasım 2019’da   yayımlanan bir  haberde, şekerin  Dünyaya  uzaydan  geldiğinin belirlendiği  duyuruldu.

Tohoku  Üniversitesi, Hokkaido  Üniversitesi (Japonya), JAMSTEK  ve NASA’nın Goddard  Uzay  Uçuşu  Merkezinden  araştırmacılar, inceledikleri  bu göktaşında, bir  şeker  tipi  olan  ‘riboz’ribose) ve  diğer  bazı  şeker  tiplerinin  varlığını  belirlediler.

Araştırmacıların  söylediğine  göre, bu tip  şekerler, Dünyadaki biyolojik  şekerden  farklı  olarak, belirgin  bir  karbon-izotop  kompozisyonuna  sahip.  Bu   da  onların  Dünya-dışı  kaynağına  işaret  etmekte.

Gerçekleştirilen  bir  araştırmanın  sonuçlarına  göre, şeker  uzayda Güneş  sisteminin  erken  döneminde  ortaya  çıktı. Daha  sonra  da,  göktaşları  yoluyla  Dünyaya  ulaştı.

Araştırmacıların incelediği üç  gök  taşının ikisinde şekerin  varlığı  belirlendi.  Tohoku  Üniversitesinden  Yoshihiro Furukawa, göktaşlarında şeker  araştırmasının  çok  zor  bir süreç  olduğunu söylemiş.

Bilim  insanları, meteoritlerde şeker-ilişkili  maddelerin  varlığını  daha  önce  de  belirlemişti.  Ancak, belirlenenler şeker  asitleri, şeker  alkolleri  ve şekerin  en basit  formuydu (dihydroxy acetone).  Bunlar,  yaşamın  başlayabilmesi  için zorunlu  olmayan  maddelerdi. ‘Riboz’ (ribose)  gibi, biyolojik-açıdan  önemli şekerlerin, prebiyotik  Dünyada mevcut  olabileceği  düşünülüyor. Ancak, bunların ortaya  çıkabilmesi  için belirlenen  jeolojik  bir  kanıt  yok. Ayrıca, prebiyotik  Dünyada hangi  tip  şekerden  ne  kadar oluştuğu  hususunda  da  elde  bilgi  yok.

Son araştırmanın  bulgularından  hareketle, araştırmacılar, Dünya  dışından gelen  şekerin, prebiyotik  Dünyada,  ilkel RNA’nın oluşumuna  katkıda  bulunmuş  olabileceğini  söylüyor. Bu  madde, sonuç  olarak, yaşamın  kökeninde bir  faktör  olma  olasılığını  doğurmakta.

Bu  bulgulardan  sonra, uzayda  uzun  yolculuklara  çıkacak   insanlarının yanlarında  tuzdan  başka  şekeri  de  taşımalarına  gerek  kalmayacak.

Alkol  ve  buz  parçaları  uzayda  zaten var…!

 

Yararlanılan  Kaynaklar:

http://www.spacedaily.com/reports/Sugar_delivered_to_Earth_from_space_999.html

(Günün seçimi:)

%d blogcu bunu beğendi: