Bu haftanın olayları, kısa kısa… (This week’s events, shortly…)

Dünyanın mini (ve geçici)  uydusu…! Eath’s  mini (and, temporary) Moon…!)

2020 CD3 (Fotoğraftan canlandırma)

(Kaynak: Kacper Wierzchos; space.com)

Brandon Spektor’un, space.com’da yayımlanan  haberinde, Dünyanın kütleçekimine  yakalanmış  bir  mini-uydunun  belirlendiği  duyuruldu. Belirlenen  bu  uydu  yaklaşık  üç  yıldan  beri, Dünyanın  etrafında  dolanmaktaydı. Ancak, bu  baharda  gidici  olarak  görünmekteydi !

Fazla heyecanlandırmadan  hemen  belirtelim, bu gök  cismi,  boyu  sadece  2.0-3.5  metre  kadar  olan, karbonca  zengin görünen   bir göktaşı (Bir  asteroid, özellikle, demedik !)

Bu keşif, 15 Şubat 2020  gecesi,  ‘Catalina Sky Survey’  ekibinden  (Arizona  Üniversitesinin Steward Gözlemevi) Kacper Wierzchos  ve  Teddy Pruyne tarafından  gerçekleştirildi.

2020 CD3 olarak  kaydedilen  bu  gök  cisminin, Dünya  yörüngesinde  bir  süre  dolandıktan  sonra (belki  de, yörüngesine  bakılarak, ‘dansettikten  sonra’  demek  daha  doğru) Güneş  Sisteminin  derinliklerine  doğru  uzaklaşması  bekleniyor.

Dha  önce, 2006-2002de, bir metre  kadar  boydaki bir  başka göktaşı (2006 RH120) da 18  ay  süresince,  Dünyanın etrafında  dolanmıştı.

San  Francisco’daki bir  Lisede  fizik  öğretmeni  olan Tony Dunn, bu  gök  cisminin,  Dünyanın  gravitasyonu  tarafından, yaklaşık  üç  yıl kadar  önce  yakalanmış  olan  ve Nisan 2020’de  de  Dünyadan  uzaklaşacak  olan  bir  gök cismi  olduğunu  hesaplamış.

(Kaynak: Tony Dunn; space.com)

Yararlanılan  Kaynaklar:

https://twitter.com/i/status/1232492803805986816

https://www.nationalastro.org/news/gemini-telescope-images-minimoon-orbiting-earth-in-color/

https://www.space.com/mini-moon-2020-cd3-discovered.html

……………………………………..

Kuyruklu yıldız C/2019 Y4   yakında  geliyor…! (Comet C2019 Y4  comes  soon…!)

C/2019 Y4 (ortanın solunda)

(Kaynak: NASA; universetoday.com)

Maalesef,  kuyruklu  yıldız  gözlemi  açısından  oldukça  fakir  bir  on  yıl  geçirmekteyiz. Harika  görünen (1997)  Hale-Bob’dan  sonra, Avustralya  bölgesinden  gözlenebilen  McNaught 7  gökyüzü  meraklılarını  en  son  sevindirenlerdendi…

Universetoday.com’da  25 Şubat 2020’de yayımlanan  bir  haberde, çok büyük  bir ümit  vaad  etmese  de, kuyruklu    yıldız C2019 Y4’ün  yaklaşmakta  olduğu  duyuruldu.

Bu  gök  ciminin çıplak  gözle  de  gözlenebilme  olasılığı  mevcut  olmakla  birlikte, bu, heyecan  verici bir  görüntü  olamayacak  gibi  görünüyor.

Bu  gök  cismi  ATLAS (Asteroid Terrestrial-impact Last Alert System)  gözlem  programı  kapsamında, 28  Aralık 2019’da  keşfedildi. Keşfedildiğinde parlaklığı  +19.6  kadirdi; uzaklığı  ise   Güneşten  0.26  AU  (Merkür’ün  günberi noktasından  daha  yakın; 39.2  milyon  kilometre) kadardı.  Çıplak   gözle  görebilmek  için, en az  +6  kadir  veya  daha  parlak  olması  gerekmekte.

Bu  gök  cisminin  parlaklığı, Ocak 2020’de +12  kadire  yükselince (öncekine  göre  100 kat  artınca)  astronomların  dikkatini çekti.

 

C/2019 Y4 ATLAS’ın  yörüngesi.
(Kaynak: NASA/JPL; universetoday.com)

Bu kuyruklu  yıldızın  yörünge  periyodu 5467  yıl  olarak  hesaplandı.  Bir önceki geçişi  Milattan bir  hafta (!)  kadar  önce (MÖ. 4.yy), Büyük  İskender’in  Asya  Seferine  çıkmasından  önce, gerçekleşmişti.
Bir sonraki  geçişini  beklemek  biraz  zaman  alacak gibi.
Bu  gök  cismi, Güneşe  en  yakın  konumuna  Mayıs  ayı  sonunda  gelecek. Görüntüsü  de,  dolunayın  dört katı  kadar  olacak ! En  iyi  gözlem  zamanı, bu  gök cisminin  Güneşe  nispeten  yaklaşacağı  dönem  olan, Mayıs  ayı  ortaları (Günbatımında, ufka  yakın  konumda)  olacak, imkanı  olanların,  bilgisayar-destekli teleskoplarını şimdiden siparişe  vermelerini  ve  gerekli antremanlarını  yapmaya  başlamalarını  öneririz.
Bu  gök  ismi önceki  hafta  Baykuş Bulutsusu (Qwl  Nebula) yakınındaydı.
(Kaynak: Michael  jager; universetoday.com)

 

Mart  ayında  izleyeceği  rota.

 

Nisan’da  izleyeceği  rota.

Nisan  sonu-Mayıs  başı  rotası.

 

C/2019 Y4’ün  belkenen  ışıma  grafiği.
(Kaynak: Seiichi Yoshida; üniversetoday.com)

 

Yararlanılan  Kaynaklar:

Comet Y4 Atlas in Outburst: First Good Comet for 2020?

%d blogcu bunu beğendi: