Alaska, 2010, C-17 kazası…! (Alaska, 2010, C-17 Globemaster crash…!)

Gerçi, bu kazanın üzerinden on yıl geçti… Yine de, askeri havacılık tarihine geçtiğini düşündüğümüz, ders alınacak bir kaza… ‘Göstere göstere gelen’… bir kaza… Haliyle…, ‘Kitap Tipi’…! Hatırlanmaya fazlasıyla değer…

Bu kaza, 28 Temmuz 2010’da, Elmondorf-Riachardson Hava Üssünde (Alaska, ABD) meydana geldi. Bir C-17A tipi nakliye uçağı, kalkışından kısa bir süre sonra düştü… Yukarıdaki video kaydı bu kazanın meydana gelişini ayrıntılı olarak göstermişti… Bilinmeyen, sadece, bu uçağın neden düştüğüydü… Yoksa, düşürülmüş müydü…?

Bu uçuş, bu hava üssünde 31 Temmuz 2010’da gerçekleştirilecek bir uçuş gösterisinin prova uçuşu olacaktı… Kısaca, pilotlar, gösteri uçuşunda gerçekleştirmeyi planladıkları ‘limitleri zorlayan’ manevraları (yüksek açılı tırmanış, keskin dönüş, dik dalış) deneyecekti… Bu sebeple, gerek uçuş ekibi (dört kişi) gerekse yerde izleyenler, uçağın bu gibi hareketler yapmasını beklemekteydi… Beklemedikleri şeyse, uçakların ‘fazla zorlanmaları -pek sevmedikleri-gerçeğiydi…!

Daha uçuşun hemen başında fazla zorlanan uçak, ‘artık ben oynamıyorum, eve gideceğim’…deyiverdi; uçuş ekibinin ve yerde izleyenlerin beklemediği bir şekilde…!

Bu yorumları yapabilmemiz, haliyle, ABD Hava Kuvvetlerinin Kaza İnceleme Raporuna ulaşabilmemiz sayesinde mümkün olmakta… Başkan Trump’a ne kadar mesafeli olursak olalım, ABD’nin bu gibi paylaşımları takdir edilecek bir durum; uygulama… Dileriz ‘başkaları’ da örnek alır…!

Raporda belirtildiğine göre, pilot, kalkışı takiben, hemen, sola ve (takiben de) sağa keskin dönüşler yaptı… Zaten, çok yüksek açılı bir tırmanışta uçağın hızı fazlasıyla düşmüştü…! Uçağın stol ikaz sistemi pilotu uyardı: ‘Hızını artır, yoksa, uçağı stol edeceksin’…!

Pilot, ‘stoldan kurtulma’ (uçuşu sürdürebilme) işlemini uygulamak yerine, uçağın yatışlı-dönüşünü sürdürdü…; içinde bulunulan durumun geçici olduğunu düşünmüş olsa gerek… ‘Morali’ (uçuşu sürdürebilme şartları) bozulan uçak, beklenmesi gerektiği gibi, ‘eve döndü’…; kendisini var eden ‘toprağa’…!

Uçak yere yakın olduğu için, pilotun durumu düzeltme çabaları, geç kalınmış da olduğundan, işe yaramadı… Raporda, Yardımcı Pilotun ve diğer uçuş ekibi üyelerinin de, pilota gerekli ikazı zamanında veremedikleri ayrıca belirtilmiş…

*

Kaza İnceleme Heyeti, kısaca, pilotun ‘kendine aşırı güveninin’ bu kazanın ana sebebini oluşturduğunu söylemiş… ‘Kendine aşırı güven’ (sivil / askeri) havacılık tarihinde birçok kazanın ana sebebini oluşturdu… !

Haliyle, Kaza İnceleme Ekibi, bu kazaya katkıda bulunan başka sebepler de belirlemiş…; Askeri Havacılık Yönetimine fatura edilebilecek bazı aksaklık ve eksiklikler…

Biz, hâlâ, ‘inişte (limitleri zorlayarak) izleyenleri korkutan’ pilotları alkışlamaya, onları ‘kahraman’ olarak nitelemeye devam edelim…!

Yararlanılan Kaynak:

%d blogcu bunu beğendi: