Uzay-biliminde geldiğimiz nokta…! (The point we came in the space-science…!)

Haberde kullanılan Mars görüntüsü.

Beş yılı aşan bir süredir bu sitede uzay-bilimi (space-science)/astronomi konusunda gerçekleştirilen bazı keşifleri duyurmaya çalışmaktayız; özellikle de gençlerimiz (başta aklını daha etkili kullanabilmenin yanında) bir şeyler öğrenebilsin diye…!

Başkalarının Marsa gitmek için projeler geliştirdiği bir ortamda (şüphesiz, Marsta, varlığı henüz ispatlanamamış, bir yaşamı oluşturma / başlatma düşüncesinin önceliği ve geçerliliği tartışılabilir), örnek olarak aşağıda vereceğimiz ‘haberi’ ve bu ‘haberin’ yaratıcılarını nereye koymak gerekir… SpaceX’in Marsa göndermeyi planladığı ilk aracına koymanın dışında…?

Bu ‘haberi’ yayımlayan kaynağı belirtmeyeceğiz, ancak, merak edenler, ‘haber / konu başlığı’ sorgulamasıyla, bu kaynağı kolayca bulabilir…!

*

Bu ‘habere’ göre, Mars (Kızıl Gezegen) Ekim Ayı Boyunca Dünya’dan görülecekmiş…! Bu olay, 15 yılda bir gerçekleşmekteymiş…Üstelik bunu NASA açıklamış…!

Bizi rahatsız eden, ‘haberin’ içindekilerden ziyade veriliş biçimi…

Bünyesinde Astronomi Bölümü bulunan Üniversitelerimiz, bu ‘haberi’ görünce bakalım ne ‘demeyecek'(!)…? Umurlarında olacak mı…? Halk dilinde söylenen, ‘böyle başa böyle tarak’ sözü bu gibi durumlar için olsa gerek…

*

Marsın ve diğer, büyük ve yakın gezegenlerin Dünyadan görünmesi değil, ancak, görünmemesi haber konusu olabilir…! Onlar zaten, neredeyse her zaman, gökyüzünde… Görebilmek için, bazı istisnaların dışında, geceleri başı yukarı kaldırmak yeterli… ! (Gerektiğinde, koordinat belirlemede, internet ortamında yeterince kaynak her zaman mevcut…)

Elbette Mars bugünlerde (gecelerde), seyrek görülebilen bir parlaklıkta… Venüs kadar parlak ve büyük görünmese de, yeterince büyük ve hoş bir kızıllıkta… Bu sitede de yeterince duyurduğumuz gibi, günbatımından hemen sonra, doğu ufkundan yükselerek, sabaha karşı, gökyüzü aydınlanmaya başlayana kadar gözlenebilmekte…; Ay’ın gökyüzünde izlediği rotayı (yayı, yaklaşık olarak) izleyerek… Dünya, daha büyük açısal yörünge hızı sebebiyle uzaklaşırken, Mars da küçülecek ve sönükleşecek… Her yıl olduğu gibi…!

*

Eller Marsa gitmeye çalışırken, basında (ve internet basınında) gözlediğimiz bu bilim-kültür erozyonu vahim bir boyuta ulaştı. Şüphesiz, bu konudaki görüş ve hatırlatmalarımızı, seçici davranarak, saygın olduğunu düşündüğümüz bazı internet gazetelerine iletmekten çekinmedik…

Bu mecralarda gözlediğimiz bu ‘erozyon’ artarak devam etmekte; endişe verici olan bu… Bu duruma, bozulan ekonominin ve istihdam zorluklarının da katkısının olduğunu elbette düşünmekteyiz. Yine de, bu basın organları, hiç olmazsa, kendi yazdıkları / buldukları haberleri yayımlamadan önce bir defa okuma zahmetine girmeli… Halkı (özellikle de gençleri) yanıltacak, ‘fazla ucuz’ haberlerden kaçınmalı… haberlerinde halka, basına ve kendi yayım organına daha saygılı olmalı…! Halkı bilgilendirirken biraz daha özenli olmalı…!

%d blogcu bunu beğendi: