Blue Origin’in test uçuşu bugün gerçekleştirildi… (Blue Origin’s test flight was carried out today…!)

Hanneke Weithering’in space.com’da yayımlanan haberinde, Blue Origin firmasının önceki hafta ertelenen, insansız, ‘yörünge-altı’ test uçuşu bugün gerçekleştirildiği duyuruldu.

Firmanın, tekrar kullanılabilir özellikteki ‘turist kapsülü’, yine, tekrar-kullanılabilir özellikte olan taşıyıcı roketiyle, firmanın Batı Teksas’taki fırlatma tesisinden uzay sınırına, TS 16:36’da gönderildi.

Bu başarılı fırlatıştan sonra kapsül paraşütleriyle, taşıyıcı roket de roket motoruyla başarılı (dikey) iniş gerçekleştirdi.

NS-13 olarak adlandırılan bugünkü test uçuşu yedinci test uçuşuydu. Firma, geliştirdiği taşıyıcı roket New Shepard ile, uzay sınırına (suborbital place) ‘uzay turisti’ taşımayı hedeflemekte.

Taşıyıcı roketin, fırlatılıştan sekiz dakika sonra yeryüzüne döndüğü açıklandı.

Bu test uçuşunda, uzay sınırına oniki adet bilim-ekipmanı da, test amacıyla taşındı. Taşınan ekipman içinde, NASA’nın 2024’te, ARTEMIS Ay aracı-sisteminde kullanmayı planladığı ‘sensör’ (Deorbit, Descent and Landing Sensor) de mevcuttu.

Araçla taşınan diğer yükler arasında, ilköğretim öğrencilerinin yardım toplama amacıyla hazırladıkları binlerce ‘posta kartları’ da mevcuttu. ABD, uzay uçuşlarını, öğrencilerin eğitimi ve uzay araştırmalarına ilgi duymaları için, bir fırsat olarak, daima değerlendirdi ve değerlendirmekte.

Yararlanılan Kaynak:

https://www.space.com/blue-origin-new-shepard-ns13-launch-success

(Günün seçimi)

%d blogcu bunu beğendi: