‘Kara Madde Gökadası’…(mı ?)(‘Dark Matter Galaxy’…?)


Dragonfly 44 gökadasının Hubble (HST) ile alınan görüntüsü.
(Kaynak: spacedaily.com)

Spacedaily.com’da 14 Ekim 2020’de yayımlanan bir haberde, Dragonfly 44 adı verilen gökadanın (neredeyse) ‘tamamen Kara Maddeden oluştuğu’ iddiasının doğru olmadığının belirlendiği duyuruldu.

Bilim insanları, işin içine Kara Madde girmeden gökadaların nasıl oluştuğunun açıklanamayacağını söylüyor. Gökada etrafındaki Kara maddenin, görünen maddeye kıyasla, 10-30 kat daha fazla olması gerektiğini ileri sürenler de mevcut…

Birkaç yıl önce keşfedilen gökada, Dragonfly (yusufçuk kanatlısı) 44, gökadalardaki Kara Madde konusunu başka bir boyuta taşıdı. Araştırmacılar, oldukça sönük görünen bu gökdadanın, içindeki yıldızların toplam kütlesinin onbin katı kadar Karanlık Maddenin mevcut olduğunu ileri sürdüler. Haliyle, belirlenen bu durum astronomların kafasını-biraz-karıştırdı… Yeni tür bir gokada (mı ) keşfedilmişti…!

Dragonfly : Yusufçuk

Hollanda’daki Groningen Üniversitesi Kapteyn Enstitüsünden araştırmacıların başkanlık ettiği bir uluslararası araştırma grubu, (Instituto de Astrofisica de Canarias (IAC) ve University of La Laguna-ULL’nin de katılımıyla), Dragonfly 44 etrafındaki toplam yıldız-kümesi ve Kara madde içeriğinin, daha önce belirlenenden çok daha az olduğunu belirledi. Bu durum bu gökadanın kendine özgü veya anormal bir yapıda olmadığını göstermekteydi.

Dragonfly 44’te, Sütlü Yol (Milky Way) gökadasında mevcut olan yüz milyar yıldızın, sadece, bindebiri kadar yıldız mevcut. Bu durum, bu gökadadaki Kara maddenin, yıldızlarının toplam kütlesinin onbin katı kadar olduğu anlamına gelmekteydi…

Araştırmacılar, gerçekleştirdikleri kapsamlı inceleme ve analizlerle, gerçekte, var olan Kara Maddenin, yıldızlara kıyasla 300 kat daha fazla olduğu sonucuna vardılar. Bu durumda, Dragonfly 44 farklı bir gökada sayılamazdı.

Bilim dünyasında, bazıları kazanırken, bazılarının da kaybetmesi olağan bir durumdur…!

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.spacedaily.com/reports/The_puzzle_of_the_strange_galaxy_made_almost_entirely_of_dark_matter_999.html

%d blogcu bunu beğendi: