Büyük ‘Abi’lerin kafası-biraz-karışık…! ‘Big Brother’s’ heads a little mixed…!)

Jüpiter ve Satürn, Güneş sisteminin ‘Büyük Abi’leri…

Satürn’ün kuzey kutup bölgesinde oluşan beşgen yapı, yakın zamana kadar (bize göre) Güneş Sisteminin en ilginç yapısıydı… Bu yapının nasıl oluşabildiği hususu uzun zaman merak edildi….

Sonunda anlaşıldı ki, bizlere anlaşılmaz gelen birçok şeyin uzay ortamında oluşması mümkündü… Bu yapının farklı gaz kütlerinin farklı sıcaklıkları ve hareketleriyle oluşabildiği laboratuvar ortamında da gösterildi… Üçgen, hatta sekizgen yapılar…

NASA’nın, halen, Jüpiter’in kutupsal bir yörüngesinde dolanmakta olan JUNO aracı bu gezegenin kutup bölgelerinin de, ayrıntılı, görüntülerini gönderince anlaşıldı ki, Jüpiter de ayrı bir ‘görüntü-dünyası’…! Özellikle de kuzey kutup bölgesinde mevcut olan girdaplar, sanki Satürn’e bir misilleme…; adeta, ‘girdap öyle olmaz…böyle olur…’ mesajı…!

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: junojup.jpg
Jüpiter’in 70 derecelik kuzey enlemini kapsayan girdapları.

(Kaynak: NASA-JUNO mission)

Gerek Jüpiterde ve gerekse Satürn’de oluşan bu bulut girdapları, haliyle, bu gezegenlerin büyüklükleriyle de orantılı; Dünyada oluşanların on-elli katı kadar büyüklükte olabilmekte. Bunların bir kısmı (analog) saat yönünde dönerken, diğer bir kısmı ters yönde dönebilmekte ve akabilmekte (jet stream).

Yararlanılan Kaynak:

https://solarsystem.nasa.gov/missions/cassini/science/saturn/hexagon-in-motion/

%d blogcu bunu beğendi: