Osiris-Rex…başardı…! (Osiris-Rex…succeeds…!)

(Kaynak: NASA Osiris-Rex mission)

Sabit görüntüde: soldaki, aracın temas anı. Sağdaki ise gaz püskürtüldükten sonra etrafa saçılan taş parçalarının (kalkan toz sebebiyle silik) görüntüsü.

NASA’nın gök cismi (asteroid yavrusu) Bennu’ya gönderdiği aracı Osiris-Rex, dün gece yarısında, bu gök cisminin yüzeyine temas ederek, yüzeyden taş-toz parçaları numunesi almayı-göründüğü kadarıyla- başardı…!

NASA ekibinin yaptığı açıklamada, aracın temas ettiği bölgedeki yüzey yapısının, nispeten küçük taş parçalarını da barındırdığı, ayrıca, aracın numune toplama ekipmanının temas ettiği kaya parçalarının beklenenden daha kırılgan olmaları sebebiyle, bir kısmının parçalanması sonunda, numune toplama işleminin kolaylaştığı ifade edildi.

Aracın gönderdiği görüntülerden de, aracın yüzeye temasını takiben, yüzeyden numune kaldırmak (tozutmak !) için püskürttüğü gazın, çok miktarda taş parçasını havalandırabildiği de belirlendi. Bu parçaların bir kısmı, haliyle, aracın numune toplama filtre-kabının içine yöneldi.

Yine de, aracın hangi miktarda numune toplayabildiği önümüzdeki saatlerde-günlerde ayrıca açıklanacak…

Eğer, numune toplama teşebbüsü başarısız olduysa, tekrar denenecek… Aracın ilave iki deneme şansı daha mevcut…!

Bennu, uzun kenarı 565 metre kadar olan ve Dünya-Mars arası bir yörüngede 436 gün süren bir periyodla dolanan bir gök cismi. Bennu, 11 Eylül 1999’da, yakın gök cisimleri araştırma programı olan LINEAR (Lincoln Near-Earth Asteroid Research) kapsamında keşfedilmişti.

Taş-toz toplama ekipmanı nasıl çalıştı; aşağıda:

%d blogcu bunu beğendi: