NASA’dan lise öğrencilerine yarışma çağrısı…(NASA invites students to join Lucy Mission in space contest…!)

NASA’nın yeni asteroid inceleme projesi, LUCY (temsili)

(Kaynak: spacedaily.com)

NASA, Jüpiterin Lagrange bölgesinde bulunan Trojan Asteroidlerinden yedisini, 12 yıl sürecek bir görev süresi içinde, incelemek için, bir yıl kadar sonra bir araç gönderecek.

NASA tarafından bu hafta başlatılan bir yarışmaya Lise öğrencileri davet edildi. Bu yarışmayı kazanacak öğrencilerin, 16 Ekim -5 Kasım 2021’e planlanan fırlatılışı, Florida’dak Cape Cenaveral Hava (Fırlatma) Üssünde izlemesi sağlanacak.

Trojan asteroidleri Jüpiter’in Lagrange 4 ve L5 bölgelerinde (Lagrange (Point) noktalarında değil…!) hapsolmuş asteroidler. (Kısaca, gezegenlerin kendi gravitasyon alanlarıyla Güneşin gravitasyon alanının kesiştiği ve içine giren gök cisimlerinin sürekli veya belirli bir süre bu alanda kalabildiği (hapsolabildiği), gravitasyonel olarak-nötr denebilecek alanlar (gerçekte, hacimler).

NASA’nın bu araştırma projesinin adı, Habeşistan’da 1974’te keşfedilen ve 3.2 milyon yaşında olduğu belirlenen kafatası LUCY’den aldı. Keşfedilen bu ‘insanımsı’nın, insanların en erken dönem atalarından olduğu düşünülüyor.

Lucy’nin planlanan yörüngesi.

Benzer şekilde, Trojan asteroidlerinin de, Güneş sisteminin orijinin anlaşılmasına ışık tutacağı düşünülüyor.

NASA’nın ABD’deki Lise (High School) öğrencilerine açık olduğu görülen bu yarışmasında, öğrencilerden biyoloji, Dünya bilimi (jeoloji), astrobiyoloji, uzay araştırmaları ve gezegen bilimi alanında sanat eseri (artwork), video ve bunları açıklayan / anlatan metinler hazırlamaları bekleniyor. Gerçekleştirilecek bu çalışmalarda, Lucy fosili ile Trojan asteroidlerinin insan orijini hakkında neler düşündüreceği konusuna yoğunlaşmaları bekleniyor.

Yarışmanın detayları kaynak haberde ayrıca belirtilmiş…

Yarışmaya katılanların hazırlayacağı bir bilgi paketi (açıklaması ve bir şiir; patch) uzayda muhtemelen milyonlarca yıl dolaşacak bu araca yerleştirilecek; bir gün soydaşımız birileri tarafından bulunur ümidiyle…

Bu duyuruda, pek sempatik bulmadığımız bir bilgi de vardı; bizce, NASA’ya pek yakışmayan bir talimat: ‘The winners/teachers will be responsible for costs to attend the Launch’…?

Yarışma detayları aşağıdaki sitede açıklanmış.

 LucyinSpace.asu.edu

Bu etkinlik NASA ile Arizona Devlet Üniversitesi tarafından düzenlenmiş. Üniversite gerek LUCY araştırması ve gerekse bu asteroid araştırmasının bir parçası…

*

Bu noktada, bizler ne yapıyoruz ?

Uzaya, bu bağlamda, araç gönderemediğimiz gerçeği ortada… Belki bir gün o da olur…

Ancak, salgın hastalığın ‘örselediği’ eğitim programlarımız kapsamında, öğrencilere moral verecek, onları harekete geçirecek bir şeyleri bizler de yapabiliriz… Bir örnek olarak, ‘uzaylı’ gibi baktığımız/gördüğümüz bu ‘salgın’ üzerine…

Öğrencilere de, ‘askıda’ki hediyelerden verebiliriz…!

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.spacedaily.com/reports/NASA_invites_students_to_join_Lucy_Mission_in_space_contest_999.html

%d blogcu bunu beğendi: