Osiris-Rex’in ‘kötü şansı’…! (Osiris-Rex’s ‘bad luck’…!)

Güncelleme:

Osiris-Rex Ekibi, toplanan numune miktarını yeterli bularak, Numune Kabını Dünyaya dönüş kapsülüne yerleştirdi… Artık Dünyaya dönebilir…!

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: osiris-rex-dust-collection-head-hg-2.gif

(Kaynak: NASA; space.com; Scott Manley)

Wike Wall’un space.com’da 24 Ekim 2020’de yayımlanan haberinde, Osiris-Rex aracının göktaşı Bennu’dan topladığı taş-toz parçalarının beklenenden fazla olması sebebiyle, numune depolama ‘Filtre-Kabı’nın plastik (mylar) kapağının, kısmen deforme olarak, taş parçalarının bir kısmının dışarıya kaçmasına sebep olduğunu duyurdu…! ‘Kötü Talih’ herhalde, bu gibi durumlara denir…!

Numune Kabında meydana gelen bu deformasyonun, aracın numune toplama kolunun ucundaki Filtre-Kabının bu göktaşının yüzeyine teması esnasında, yüzeydeki madde parçalarının beklenenden gevşek olması sebebiyle, hesaplanandan daha derine dalması sonunda oluşmuş olabileceği düşünülüyor.

Aracın Numune Kabına alınan maddenin miktarını (aracın numune toplamadaki başarısını) belirlemek için, Numune Toplama Kolu açılarak (uzatılarak) aracın, ekseni etrafında döndürülmesi planlanmıştı. Bu hareketin, zaten madde sızdıran kabdan daha fazla madde kaçağına sebep olacağından, bu santrifüj testinden vazgeçildi. Numune kabında, halen, beklenenden çok daha fazla numunenin biriktiği sanılıyor.

Aracı yöneten ekip, Numune Kabını, en kısa sürede, aracın içine yerleştirmeye çalışacak…

Bu numune toplama görevi için Bennu’nun seçilmiş olması, bu gök cisminin yörüngesinin Dünyaya yavaş yavaş yaklaşmakta olması…; zayıf da olsa, bir tehdit yaratabilecek durumda olması…

Bir gün bu gök cisminin, tehdit oluşturmaması için, araç gönderilerek parçalanması gündeme gelebilir…!

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.space.com/osiris-rex-asteroid-samples-overflowing

%d blogcu bunu beğendi: