Ya doğruysa… ! (May a Pill can change politics or religious beliefs?

What if a Pill Can Change Your Politics or Religious Beliefs?
“Magic” mushrooms, a source of psilocybin. Credit: Joe Amon Getty Images

Öncelikle, İzmir Bölgesinde yaşanan deprem sebebiyle yakınlarını kaybedenlere başsağlığı, yaralı olarak kurtulanlara da acil şifalar dileriz.

*

‘Bu konunun havacılık ve uzayla ne ilişkisi var’ denebilir… Biz de, olduğunu söyleyemeyiz. Yine de, ilginç bir konu olduğunu düşündüğümüzden, paylaşalım dedik…!

Bu konuyu Eddie Jacobs, scientificamerican.com’da, 11 Ekim 2020’de yayımlanan bir haberinde duyurdu.

Bu haberde, ‘akıl sağlığı’ ilişkili hastalıkların tedavisinde kullanılan ‘psychedelic’ bileşiği olan ‘psilocybin’in ilaç ve ‘insani değerler’ üzerine sorulara yol açtığı ileri sürüldü…

Kronik ağrıların tedavisinde kullanılan ve diğer mevcut alternatif yöntemlere göre daha etkili olan yeni tedavi (theraphy) yöntemi, kişinin dini (ve siyasi) inancını değiştirebilmesi hususunda ne düşünürsünüz…?

Din adamlarının astronomiye merak sardığı (antik dönemde, Avrupa’da, Asya’da durum böyleydi !), astronomiye meraklı insanların da Kiliselere kapandığı bir yeni durum…! ‘Oy Devşirmek için’ Siyasilerin yedi gün-24 saat Nutuk (Tweet) atmalarının gerekmediği bir Dünya…!

*

Halen lisans alma / onaylanma sürecinde olan ve ‘akıl sağlığı’ tedavisinde (menthal health treatment) kullanılacak bir ilacın bu gibi bir yan etkisinin olabileceği konuşuluyor…!

Araştırmacılar, psikopatolojler (psychopathologies) alanında, psikoterapiyi (Psychotherapy) desteklemek amacıyla kullanılacak olan ve ‘sihirli mantar’ (magic mashroom) olarak bilinen mantarda bulunan ‘psychedelic’ bileşiği ‘psilocybin’in, oldukça etkili olurken, insanda alışılmadık (nonclinical) değişimlere de sebep olabildiği ileri sürüldü…

Araştırmacılar, terapik (therapeutic) mekanizması henüz yeterince bilinemese de, ‘psilocybin’in klinik-açıdan uygun (clinically relevant) dozlarının, uzun süreli oruç tutmalarda, ibadetlerde veya meditasyonlarda ortaya çıkan algılar gibi, güçlü mistik algılara yol açabildiğini söylüyor.

Tartışmaya açık olarak, bu durum / gelişme, hastalarda uzun süreli değişimlere sebep olabilir…; artmış ‘toplum-yanlısı olma eğilimi’ (prosocialty) ve estetik takdir ( aesthetic appreciation), kişilikte, değer yargılarında, yaşama bakışta, hatta, Tanrıyı aramaya yönelmede, güçlü kişilik değişimlerine yol açabilir…!

*

İlaç geliştirme çalışmalarından, toplumları gerek dini ve gerekse siyasi açıdan yönlendirmenin, maliyeti çok daha düşük, yeni yolları bulunabilir…! Böylece, çok büyük zaman alan ve büyük maliyetlere yol açan, eğitim programları uygulama külfetinden de kurtulunabilir… ! Bir ‘beslenme yardımı’ programı işi kökünden halledebilir…!

Yukarıdaki fotoğraflar, sadece, bir ‘Yardım Planı/ Programı’ için örnek olarak konuldu; başka bir imamız yoktur…

*

Peki, yeni geliştirilen AŞILARIN, İLAÇLARIN, GIDALARIN (GDO’lu tohumların !), bilinen /bilinmeyen yan etkilerinden nasıl haberdar olacağız…?

Elbette, bu gibi konuları görev kabul etmiş olan ve bu sahalarda ‘cansiperane çalışan’ Sivil Toplum Kuruluşları ve cesur Bireyler sayesinde…

Türk Tabipler Birliği (TTB) bunlardan sadece biri…

Kıymetini bilelim…!

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.scientificamerican.com/article/what-if-a-pill-can-change-your-politics-or-religious-beliefs/

https://e-sarizeybek.com/amerikan-sut-tozu-ilkokullara-nasil-geldi

(Günün seçimi…)

%d blogcu bunu beğendi: