VEGA yine başaramadı…! (Vega rocket suffers major launch failure, satellites lost…!)

VEGA’nın fırlatılışı (Kaynak: Arianespace; space.com)

Güncelleme:

Fırlatma başarısızlığına, Roketin imalatında, elektrik kablolarının hatalı şekilde irtibatlandırılmış olmasının sebep olduğu duyuruldu… İleride daha ayrıntılı bilgi verilmesi bekleniyor…!

Kısaca: ‘İşi hafife almanın’ bedeli…!

https://www.spacedaily.com/reports/European_Vega_rocket_failed_because_of_wire_mix-up_999.html

Tariq Malik’in, space.com’da, 18 Kasım 2020’de yayımlanan haberinde, İspanya ve Fransa’y ait uyduları taşıyan VEGA roketinin arızalanması sebebiyle, uyduların yörüngelerine ulaştırılamadığı duyuruldu.

Arianespace Firması tarafından gerçekleştirilen fırlatmada, VEGA roketi, 16 Kasım 2020’de, Fransız Guyanası’nda (Guiana Space Center, Kourou, French Guiana) gerçekleştirilen fırlatıştan sekiz dakika kadar sonra, VEGA’nın dördüncü kademesinin (Avum) roket motorları ateşlendiğinde, rotasından saptı. Daha sonra da, bu taşıyıcı roketle iletişim kesildi.

VEGA üzerinde,İspanya’ya ait bir Dünya-gözleme Uydusu (SEOSAT-Ingenio) ve Fransa’ya ait bir uydu bulunmaktaydı.

Meydna gelen bu arıza ve başarısızlık  VEGA roketlerinde iki yıl içinde yaşanan ikinci başarısızlıktı…! 2019’da yaşanan bir başarısızlıkta, Birleşik Arap Emirliklerinin bir uydusunu taşıyan roketin motorunda ortaya çıkan bir arızanın bu başarısız fırlatmaya sebep olduğu belirlenmişti…

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.space.com/vega-rocket-launch-anomaly-november-2020

%d blogcu bunu beğendi: