Chuck Yeager… Sizlere ömür…! (Chuck Yeager is dead at 97…!)

Chuck Yeager, Bell X-1’in önünde. (Kaynak USAF arşivi; space.com)

Hanneke Weithering’in 8 Aralık 2020’de, space.com’da yayımlanan haberinde, ‘Ses Duvarını’ (Sound Barrier) ilk defa aşan pilot Chuck Yeager’in 97 yaşında öldüğü duyuruldu…!

Yeager, bu tarihi uçuşunu 14 Ekim 1947’de, Bell X-1 tipindeki roket motorlu uçağıyla gerçekleştirmişti… Yearger, ABD Hava kuvvetlerinde generalliğe kadar yükselmişti… Bu tarihi uçuşu gerçekleştiren uçak halen, Smitsonian Müzesinde sergilenmekte (Smithsonian Air and Space Museum; Washington)… 

Yeager bu uçuşta Mach 1.05’lik bir hıza ulaşmıştı… (Ses hızı, havada, deniz seviyesinde ve 20 °C sıcaklıkta, 343.2 metre/saniye, yaklaşık 1235.5 km/saat kdardır. Ses hızı frekansa bağlı olarak değişmez, her frekansta ses aynı hızda yol alır. Havanın sıcaklık, yoğunluk durumuna göre sesin yayılma hızı değişir. Soğuk havada, artan yoğunluk sebebiyle, ses hızı azalır.)

Yeager, daha sonra, ses hızının iki katını aşan hızda uçuşlar da yaptı… Hayatı, Tom Wolfe tarafından 1979’da yazılan kitap: ‘The Right Staff’a ve takiben aynı adlı bir Disney TV Serisine de konu oldu…! 

Yeager, 1986’de Challenger Uzay Mekiği Kazasını araştıran heyetin başkanlığını da yaptı…

Yararlanılan Kaynak:

https://www.space.com/chuck-yeager-first-pilot-to-break-sound-barrier-dead

%d blogcu bunu beğendi: