Chang’e-5: Gitti…, aldı…,geldi…!(Chang’e-5 mission, shortly…!)

Çin, Chang’e-5 adlı aracıyla, Ay’dan toprak numunesi getirmeyi başardı… Çin, bu Ay yolculuğunda ‘büyük oynadı…büyük kazandı’…! (Elbette, her zaman başarısızlık olacak değildi…)

Çin, son yıllarda, uzay çalışmalarına yeteri kadar para harcayarak ve kafa yorarak, kısa sürede, büyük mesafeler katetti… Oldukça karmaşık bir yazılım-sistem tasarımı olarak görünen Ay’dan toprak getirme yolculuğunu, ilk denemesinde başardı…!

Şüphesiz, Ay toprağının yapısı (bölgesel farklılıklar beklense de), ABD’nin Apollo uçuşlarıyla yeterince anlaşılmıştı. ABD astronotları bu program kapsamında, toplamda, 340 kg kadar Ay toprağını Dünyaya getirmişti…

Çinin getirmeyi başardığı Ay toprağından (Ay yüzeyinin 2 metre kadar derinine inen bir numune kesiti) çok önemli ve yeni şeylerin öğrenilmesi beklenmese de, Chang’e-5 uçuşunun ana hedefi Ay’a inip geri gelebilen araç teknolojisinin testiydi… ABD ve diğer ülkeler de Ay’a benzer amaçlarla gitmekteydi; yoksa, altın aramak için değil…! (O, belki çok sonraki hedef olabilirdi…)

Yukarıdaki video Chang’e-5 yolculuğunun bir özeti niteliğinde…

%d blogcu bunu beğendi: