Ön Rapor yayımlandı…! (Preliminary Report is issued…!)

Avherald.com’da 10 Şubat 2021’de yayımlanan haberde, Endonezya’nın PT. Sriwijaya Air Havayollarına ait olan ve 9 Ocak 2021’de Java Denizine düşen Boeing 737-500 tipi uçağın Kaza İncelemesi Ön Raporunun (Preliminary Report) yayımlandığı duyuruldu… Meydana gelen bu kazada toplam 62 kişi hayatını kaybetmişti…

Endonezya Ulusal Ulaştırma Kazaları İnceleme Kurulu (KNKT) tarafından hazırlanan bu raporda, uçağın Kokpit Ses Kayıt Cihazının (Cockpit Voice Recorder-CVR) hafıza biriminin henüz bulunamadığı, aramasına devam edildiği belirtildi.

Yayımlanan bu raporda, uçağın Uçuş Veri Kaydedicisinde (Flight Data Recorder-FDR) kaydedilmiş olan uçuş/sistem performans verisinden, kaza öncesinde ve kaza anında uçak sistemlerinde gelişen olay sıralaması şöyle özetlendi:

*Soekarno-Hatta Uluslararası Havaalanından (Jakarta1) Supadio Uluslararası Havaalanına (Pontianak) SJY182 Uçuş Numarasıyla gitmekte olan uçak, mahalli saat 14:36’da havalandıktan dört dakika kadar sonra denize düşmüştü.

*Saat 14:36:46’da ATC ile temas eden pilota 290 seviyesine (29,000 fit) kısıtlama olmadan tırmanma izni verildi.

*14:36:51’de, 1980 fit yükseklikte, Otopilot Sistemi devreye alındı.

*14:38:42’de, uçak 8150 fite tırmandığında sol motor gazkolu ‘gaz-kesme yönünde (kendiliğinden) hareket etti. Sağ motor gazkolu pozisyonunu korudu. Gazkolu pozisyonlarına bağlı olarak, sol motorun devir sayısı azaldı, sağ sabit kaldı.

*14:38:51’de, Pilot, önlerindeki hava durumunu dikkate alarak, ATC’den uçağa yön değiştirme izni istedi; ATC bu izni verdi.

*14:39:01’de, ATC, Pilota, bölgede mevcut olacak başka bir uçak sebebiyle, 11,000 fit yüksekliğini koruması talimatını verdi.

*14:39:47’de, FDR’de, uçağın yüksekliği 10,600 fit, uçuş istikameti 046 derece ve bu açının küçülmekte olduğu kaydedildi. (Uçak sola doğru dönmekte…) Sol gazkolu, gaz-kesme yönündeki hareketini sürdürmekteydi. Sağ gazkolu sabit durumunu korudu.

*14:39:54’te, ATC Pilota 13,000 fite tırmanmasını söyledi. Pilot, bu talimatı aldığını teyid etti. Bu, ATC ile Pilot arasında kaydedilen son iletişimdi…

*14:40:05’te, FDR, uçağın, bu uçuşta erişilen en yüksek nokta olan, 10,900 fit yüksekliğe eriştiğini kaydetti.

*Uçağın uçuş istikameti 016 dereceye azaldığında Otopilot devreden çıktı. Uçağın Yunuslama (Pitch) açısı 4.5 derece olarak kaydedildi. Uçak sola 45 dereceden fazla yatış yaptı. Sol gazkolu geri yöndeki hareketine devam etmekteydi ! Sağ gazkolu konumunu korudu.

*14:40:10’da, FDR, Otomatik-Gazkolu Sisteminin (Autothrottle) devreden çıktığını kaydetti. Uçağın Yunuslama (Pitch) açısı 1o dereceden daha azla, burun aşağı pozisyondaydı.

*20 saniye sonra da FDR’nin veri kaydı durdu. (Bu anda uçak denize çarpmış olmalı !)

*14:40:37’den itibaren, ATC çağrı yaptıysa da Pilotlardan cevap alamadı. Uçak ATC’nin Radar Ekranından kaybolmuştu.

Uçağın arıza kayıtları incelendiğinde, 25 Aralık 2020’de, Uçuş Öncesi Kontrol’da, Yardımcı Pilotun Uçuş Hızı Göstergesinin arızalı olduğunun belirlendiği, ancak, yedek parçanın mevcut olmaması sebebiyle, yenisinin takılamadığının kaydedildiği belirlendi. Bu arızalı ekipmanın 4 Ocak 2021’de değiştirilmiş olduğu anlaşıldı.
Pilot, 3 Ocak 2021’de, Otomatik-Gazkolu’nun arızalı olduğunu beyan etmiş, bakım ekibi bu arıza için gerekli çalışmay ı yaparak, arızayı giderdiğini beyan etmişti.

Pilot, 4 Ocak 2021’de, Otomatik-Gazkolunun arızalı olduğunu tekrar beyan etmiş, ancak, arızanın giderilememesi sebebiyle, gerekli kayıtlar oluşturularak, uçak uçuşa bu halde verilmişti !

Bakım Ekibi, 5 Ocak 2021’de, bu arıza için gerekli çalışmayı yaparak, arızanın giderildiğini kaydetmişti.

*

Ön Raporda, kaza sebepleriyle ilişkilendirilebilecek bilgiler, şimdilik, bunlar.

Göründüğü kadarıyla, uçaktaki Otomatik-gazkolu sisteminde (Bilgisayarında) mevcut olan arıza daha önceki bakım müdahalelerinde doğru teşhis edilip giderilememişti; bu arıza bu uçuşta da tekrar etti.

Pilotlar, Sol Gazkolunun kendiliğinden (Sol motorda gaz-kesme) hareketini farkedemediler. Göründüğü kadarıyla, Sol Motor devrini de yakından izleyip, durumdan şüphelenmediler…!

Uçağın dönüş yatış hareketinin devam ettiğini zamanında farkedemediler; muhtemelen, düzeltici hareketi zamanında yapamadılar…

*

Pilotlar yeterince eğitimli ve tecrübeliydi, ancak, bu kaza da meydana geldi…!

Demek ki, yine de, eksik kalan bir şeyler var…

Bedeli yolcular ve özellikle de, yaşı küçük yolcular… ödemekte…!

Yararlanılan Kaynaklar:

http://avherald.com/h?article=4e18553c/0000&opt=0

%d blogcu bunu beğendi: