Alfa Centauri A’nın Gezegeni doğrudan görüntülendi…! (Imaging planet of α Centauri A, directly…!)

‘C1’ aday gezegen. Sağdaki kesik-çizgili çember ise Alfa Centauir A’nın sıvı-su barındırabilir bölgesi. (Kaynak: sci-news.org; Wagner ve araştırma ekibi arkadaşları)

‘Breaktrought Watch Initiative’den (yakın yıldızlar etrafında gezegen araştırma projesi) astronomlar, geliştrdikleri bir ‘orta-kızılötesi’ (mid-infrared) öte-gezegen görüntüleme yöntemiyle, yakın yıldızların ‘sıvı su barındırabilir’ (habitable) yörüngesinde dolanan, Dünyanın üç katı büyüklükteki gezegenleri görüntüleyebildiklerini duyurdular.

NEAR (Near-Earths in the AlphaCen Region) Projesi kapsamında, Şili’deki Paranal Gözlemevindeki ekipmanı kullanan araştırmacılar, yıldız Alfa Centauri’nin bu bölgesinde, Neptün’e yakın büyüklükteki (daha küçük)bir öte-gezegeni belirlediler. Alfa Centauri Sistemi (A, B ve Pr oxima Centairi) Dünyaya en yakın olan yıldız sistemi…; A ve B 4.35 ışık yılı, C ise 4.23 ışık yılı kadar uzaklıkta…!

Rigil Kentaurus (veya Rigil Kent) adıyla da bilinen Alfa Centauri (Alpha Centauri) ile Gliese 559, Dünyaya en yakın konumlardaki yıldız sistemleri.

Alfa Centauri Sisteminin üçüncü yıldızı olan ‘Alpha Centauri C’, Proxima Centauri adıyla da bilinmekte…

Güneşle kıyaslandığında, Alfa Centauiri A, G2 tipinde ve Güneşten biraz daha büyük bir yıldız… Alfa Centauri B ise, K1 tipinde ve Güneşten biraz daha küçük ve sönük bir yıldız… Bunlar Güney Yarıküre gökyüzünde görünmekte…!

Alfa Centauri A ve B, ortak bir gravitasyon merkezi etrafında, 80 yıl süren bir periyodla dolanır…; Dünya-Güneş mesafesinin 11 katı kadar olan bir uzaklıktan…

Dr. Oliver Absil (direktör; PSILab (STAR Research Institute/Faculty of Sciences), Université de Liège), Alfa Centauri Sisteminde, Dünyanın üç katı kadar büyüklükte kütleye sahip olan gezegenleri belirleyecek bir kabiliyete eriştiklerini söylemiş….

Breaktrough Watch proje grubu, ESO (Güney Avrupa Gözlemevi) ekibiyle 2016’da gerçekleştirdiği işbirliğiyle, yıldız sistemindeki yıldızın ışığını perdelemek ve sadece gezegenden gelen ışığı belirlemek amacıyla, termal kızılötesi bir kronograf geliştirme çalışması başlatmıştı…

Astronomlar, 2019’da başlayarak, Alfa Centauri A ve B’nin ‘sıvı su barındırabilir’ bölgelerinde, Sisteminde, toplamda 100 saati bulan gözlemler gerçekleştirdiler. K.Wagner, A.Boehle, T.de Zeeuw’un bu konudaki makalesi Nature Communcations’ta yayımlandı…

Astronomlar, bugüne kadar, genç yıldızların uzak yörüngelerinde dolanan dev gezegenleri doğrudan görüntüleyebilmekteydi…. Bu defa, düşük-kütleli olan ve yıldızın ‘sıvı-su barındırabilir’ (habitable) bölgesinde dolanan bir gezegeni belirlemiş oldular; bu keşfi önemli kılan husus bu…!

Astronomlar, termal arkaplan gizlenebilirse/engellenebilirse (mitigate) küçük kütleli gezegenlerin de görüntülenebileceğini söylüyor… Bu araştırma grubu, geliştirdikleri bir ‘yerde-konuşlu orta-kızılötesi dalgaboyunda gözlem metoduyla’ bu düşük-kütleli ılıman gezegeni, gözlemlerden elde ettikleri görüntülerin en kalitelilerini kullanarak, görüntülediler… Astronomlar, ayrıca, yıldız Alfa Centauir A’nın etrafında bir gezegenin ya da ‘eko-zodyak’ (exozodiacal) diskin mevcut olma olasılığını da ileri sürdüler.

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.sci-news.com/astronomy/habitable-zone-planet-alpha-centauri-a-09343.html

https://www.nature.com/articles/s41467-021-21176-6

%d blogcu bunu beğendi: