Bu defa sıra NASA’da…! (This time NASA tries…!)

Güncelleme:

NASA, 18 Şubat Perşembe günü, saat (TS) 20:15’ten itibaren canlı yayın yapacak…!

Marsa giden gidene…!

Birleşik Arap Emirliği’nin ‘Hope’ (Umut) adlı aracından ve Çin’in Tianwen-1 (Gökyüzüne Sorular ?) adlı aracından sonra, NASA’nın aracı ‘Perseverance’ (Azim) bu Perşembe (18 Şubat) Mars yüzeyine iniş gerçekleştirmeye çalışacak…!

‘İnecek’ deyemememizin sebebi, küçük de olsa, bir başarısızlık olasılığının her zaman mevcut olması… Diğer birçok başarısız iniş denemelerinin yanında, NASA’nın (ABD’nin) da, birkaç aracı Marsa inişte başarısız oldu… Başarısız olan araçlar içinde, (bize göre) en hüzünlüsü, Birleşik Krallığın (İngiltere’nin) aracı ‘Beagle 2’nin inişiydi… Bu aracın inişini başarıyla gerçekleştirdiği, ancak, ‘Cep Saati’nin kapaklarının tam olarak açılmaması sebebiyle, ‘inmeyi başardım’ mesajını Dünyaya gönderemediği yıllar sonra anlaşılabildi…!

*

Araçların Mars yüzeyine başarıyla inmeleri bir ‘ön-şart’, ancak, yeterli değil… Amacın gerçekleşebilmesi için, bu araçların, takiben, başarıyla çalışabilmeleri de gerekmekte… NASA’nın Mars yüzeyine Ocak 2019’da, son olarak, indirdiği aracı InSight, ‘biraz’ başarısız oldu…! (Merak edenler, detayını bu siteden sorgulayabilir…)

*

Bu sitede duyurulan haberler ve yazılan görüşler, ‘hayal dünyasından ziyade’ gerçek dünyada yaşayanlar için…! Uzay yolculuklarının gerçekleştirilebilmesi için, maddi/manevi hangi bedellerin ödenmesinin gerektiğini, uzay yolculuklarının ‘çocuk oyuncağı’ olmadığını ve olamayacağını bilmek isteyenler için…!

*

Marsa gönderilen araçların, uzaklığı sebebiyle, ‘anında’ izlenmesi ve bu araçlardan ‘anında’ haber alınması mümkün olamamakta; yaklaşık 15-20 dakika beklenmesi gerekmekte… Bu sebeple, Perseverance’nin iniş teşebbüsü de, biraz-gecikmeli olarak, izlenebilecek…

‘Uzay araştırmaları’ meraklılarına bu iniş teşebbüsünü NASA’nın You Tube’deki yayımından canlı olarak izlemelerini öneririz…; tabi, iniş saati uygun olursa…

NASA, 18 Şubat Perşembe günü, saat (TS) 20:15’ten itibaren canlı yayın yapacak…!

(Günün seçimi)

%d blogcu bunu beğendi: