Vee…, inmeyi başardı…! (Perseverance succeeded in landing…!)

Perseverance’nin Mars yüzeyine inmeyi başardığının resmidir…! (Kaynak: NASA JPL; space.com)

İniş animasyonu.

Mars Robotu ‘Persevernce’nin Mars yüzeyine daha önce indirilen ‘Curiusity’den (şeklen benzeri olsa da) önemli bir farkı, Mars Helikopteri ‘Ingeniuty’i (Yaratıcılık) de sırtında götürmüş olması… Bu mini-helikopterle, Mars yüzeyinin havadan da incelenmesi planlanmakta…

Perseverance ayrıca, Mars yüzeyinde Curiosity gibi dolaşırken, yüzeyden alacağı toprak numunelerini metal tüplere doldurarak oralarda bırakacak… Bir sonraki Mars aracının o numune tüplerini toplayarak Dünyaya geri getirmesi hedeflenmekte… Belki, on yıl sonra gerçekleşecek başka bir proje (mission)…!

Şimdi sıra bu helikopterin başarıyla uçmasında… Perseverance, indiği Jezero Kraterinde gerçekleştireceği birçok araştırmanın yanında, yaşam izi de araştıracak… Bize, Marsta esen rüzgarların sesini de dinletecek…!

Perseverance Mars yüzeyini üzerindeki spektrometreler, yüksek-çözünürlüklü kamerlar ve toprağa nüfuz edebilen radarla inceleyecek. SuperCam ekipmanıyla, lazer ışını kullanarak buharlaştıracağı kayaların (kaya bölgelerinin) yapısını inceleyecek.

Bu araç, Viking araçlarıyla gerçekleştirilen güncel yaşam izi yerine geçmişe yönelik (fosil) yaşam izi araştıracak…Şüphesiz, gerçek teşhisler ancak, Dünyaya getirilecek Mars toprak numuneleri üzerinden (çok daha sonra) yapılabilecek…

Perseverance, üzerindeki matkapla deleceği toprağın alt katmanlarından toplayacağı numuneyi çelik tüplere yerleştirerek, 2031’de (veya daha sonra) gerçekleştirilmesi planlanan NASA-ESA Müşterel Mars Görevinde toplanmak ve Dünyaya getirilmek üzere arazide bırakacak… 

Aracın üzerinde bulunan elipman MOXIE (Mars Oxygen ISRU Experiment) ile atmosferden oksijen üretme testi yapılacak…Marsın atmosferinin %95’i karbondioksitten oluşmakta… (Dünya atmosferindeki karbondioksit oranı ise %1’in altında…!)

Mars helikopteri Ingeniuty. (Kaynak: NASA-JPL/Caltech; space.com)

Otonom olarak uçabilecek olan Mars Helikopteri Ingeniuty (1.8 kg) ile, aracın uzağında kalan bölgelerde de gözlemler ve araştırmalar yapılabilecek; tabi, uçuşu başarılı olursa…! Bu uçuş testi aracın gerçekleştireceği ilk görevler arasında…; Helikopterin öncelikle, aracın sırtından uzaklaştırılması gerekecek… Aracın üzerindeki mikrofonlarla, helikopterin sesi de kaydedilmeye çalışılacak…

Yine de, bu etkinliklerin hemen yarın gerçekleştirilmesi beklenmemeli…Aracın hazırlık aşaması haftalar sürebilecek…!

Perseverance’bib başlangıçtaki görev süresi bir yıl olarak planlandı… Ancak, Marsa indirilen araçların çok daha uzun süreler için görev yapabildiği ispatlandı. Diğer Mars gezgini Curiosity, Perseverance’nin iniş bölgesinden 3700 km uzaklıkta, Mars yüzeyinde dokuzuncu yılını tamamladı; halen araştırmalarını sürdürmekte..

Şimdi sıra, Çin’in, Mars yüzeyine inmesi beklenen aracı Tienwan-1’de… Bu aracın inişinin Mayıs ayı içinde gerçekleşmesi beklenmekte…!

Yararlanılan Kaynak:

https://www.space.com/perseverance-mars-rover-landing-success

%d blogcu bunu beğendi: