Helikopter neden düştü…? (Why did helicopter crash…?)

(Kaynak: alzjazaree.com)

Güncelleme 2: 8.3.2021

(Olası) ‘Anafor’a giren/düşen Helikopter mi, yoksa ‘Yorumcu’ mu… belli değil…!

Güncelleme: 06.03.2021

https://www.haberturk.com/yazarlar/guntay-simsek-1019/2995031-helikopter-neden-dustu

……………………………………………………………………………………………

Bugün, Bingöl’den Tatvan’a gitmek üzere havalanan bir askeri helikopterimiz, yarım saatlik bir uçuşundan sonra düştü…! Helikopterde bulunan personelin büyük bir kısmı hayatını kaybetti… Bu kazada hayatını kaybedenlerin yakınlarının acısını paylaşırız…; yaralı olarak kurtulanlara da şifa dileriz…

*

Enkazın bulunduğu bölgede ‘yere çarpma noktasından’ çok daha yüksek tepelerin de mevcut olduğu görülmekte… (Kaynak:T24)

Diğer kazalar gibi bu kaza da Yetkililer tarafından incelenecektir ve bu kazayla ‘birinci dereceden ilgili görülenlerin’ kendilerine ve yakınlarına inceleme sonuçları hakkında bilgiler verilecektir….

Diğer sivil havacılık kazalarında da olduğu gibi, meydana gelen askeri/sivil havacılık kazalarının sebeplerini merak edenler (kazalarda taraf olmayanlar) bilgi ihtiyacını ‘açık-kaynaklardan’ karşılamaya çalışacaktır…!

*

Bu kaza neden meydana geldi…?

Gerçekte, bu kazaya yönelik TV haberlerini izleyenler bu kazanın meydana geliş şekli hakkında bir fikir edinebilir… Video ve fotoğraflardan da görüleceği üzere:

-Bu kazanın meydana geldiği Şentepe-Rahmandüzü mevkiinde kış şartları hüküm sürmekteydi; bu kazanın meydana geldiği, saat 14:25 civarında ve takibeden saatlerde kapalı/sisli bir hava mevcuttu.

-Bölgeyi tanıyanlar, bu bölgede kısa sürede değişebilecek hava koşullarına uygun bir ortam olduğunu söylüyor; çevredeki Krater Göllerinin de etkisiyle…

-Kazanın meydana geldiği yer, düz bir ovayı takiben, arazinin hızla dikleştiği, tepelik bir bölge…

Kazanın bir yerleşim yerinin yakınında meydana gelmiş olması arama-kurtarma personelinin kaza mahalline ulaşmasını kolaylaştırmış göründü…

*

Aşağıdaki videoyu-sabır gösterip- izleyeceklerin, TV yorumcularının (bir kısmının) ne kadar heyecanlanıp, sapla-samanı karıştırabildiklerini de göreceklerdir…!

Temmuz 2020’de de, bir keşif uçağımız Gevaş (Van) yakınlarında düşmüş, uçakta bulunan ekip hayatını kaybetmişti…

Meydana gelen bu iki kaza arasında benzerlik var mıydı…; cevaplanması gereken sorulardan sadece biri…!

Meydana gelen bu kazayla ilgili olarak, ‘Sözcü.com.tr’de yayımlanan habere: ‘Muhsin Yazıcıoğlu kazasına çok benziyor’ denilmiş !

https://www.sozcu.com.tr/2021/gundem/muhsin-yazicioglu-kazasina-cok-benziyor-6295475/

Keşke, havacılık kazaları (ve diğerleri) sadece, TV yorumcularının (bir kısmının) ‘hamasi’ konuşmalarıyla önlenebilse…!

Diğer taraftan, ‘ani değişen hava koşulları…’ bir kazanın incelenmesinde dikkate alınması gereken faktörlerden sadece biri olabilir; hepsi değil…!

*

Sivil/Asleri Havacılık sahasına yönelik kanunun/kanunların gözden geçirilmesi ve alınması gereken / alınabilecek tedbirler hususunda, başta Havacılık Tıbbı Uzmanları olmak üzere, Kamuoyunun daha geniş katılımına ve katkısına ortam sağlanması bu gibi kazaların önlenebilmesi için uygun bir başlangıç olabilir…!

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.aljazeera.com/news/2021/3/4/military-helicopter-crash-in-southeast-turkey-kills-ten

https://www.hurriyet.com.tr/video/ispartada-casa-tipi-cn-235-ucagi-dustu-40712967

%d blogcu bunu beğendi: