‘Sert İniş’ olabilir…; ancak…! (‘Hard Landing’ might be possible, but…!)

İniş takımı/flabı hasarlanan uçak. (Kaynak: avherald.com)

‘Haber’… bu defa Hanover’den (Hannover, Almanya)…!

‘Avherald.com’ da da yayımlanan bu haberde, Milli Havayolumuzun bir uçağının, Hanover Havaalanı pistine ‘sert iniş’ yaptığı duyuruldu… (‘Sert İniş’…inişin ‘yumuşak’ olmayanı…; yolcularda, pilotu alkışlamak için heves/moral bırakmayanı…!)

Bu kaza 13 Mart 201’de meydana gelmiş… (Bunu bir ‘olay’ olarak geçiştirmek isteyeceklere söyleyeceğimiz…: yolcularda ve/veya uçakta bir ‘hasar’ mevcutsa…’kaza’dır…!)

Yaşanan bu kazada bir hasar sözkonusu görünüyor…; uçağın iniş takımlarıyla ilişkili olarak… İniş Takımlarında meydana gelebilecek ciddi bir hasar, kanat/gövde yapısında da bir hasar olasılığını gündeme getirir… Uçağın yerde/hareketsiz kalış süresi de, bu (olası) hasarın mertebesi hakkında bir fikir verir…!

Aşağıdaki haber kaynaklarında, bu hasarın ciddi bir seviyede olduğu ileri sürülmüş…

*

18 Martta yayımlanan bu habere göre, Cuartesi günü gerçekleşen bu kazaya, Havaalanı bölgesinde esen şiddetli yan (27R numarlı pist eksenine paralel olmalyan, 20 derece kadar açılı olan)  ve kesintili (gusting) rüzgar katkıda bulundu…

Bu kazanın yaşandığı, TK-1553 Uçuş Numarlı ve Airbus 321neo tipindeki uçak İstanbul’dan gelmişti…

Uçağın inişini izleyen bazı meraklılar, uçağın hızla alçaldığını, hatta, alçalışını durdurmadan/durduramadan (flare) piste temas ettiğini söylemiş… Uçağın, iniş saatinden 25 dakika sonra planlı kalkışının mevcut olduğu da ileri sürüldü…ki, bu durum(eğer doğruysa) ‘işin rengini’ biraz değiştirecektir…!

*

Haber kaynakları, uçağın onarım için, haliyle, uçarak, Hamburg Uluslararası Havaalanına götürülmesinin planlandığını, ancak, geçen beş günlük sürede bunun gerçekleşemediğini söylüyor… Açıklanan plan/planlar henüz uygulanamamış görünüyor… Yine de, uçakta meydana gelen hasarın ‘onarılabilir bir seviyede’ olması olası… Haliyle, bunu zaman gösterecek… (Yakın geçmişte, başlangıçta, ‘hafif hasarlı’ denilen uçağın havaalanında terkedildiği de olmuştu…)

Avherad.com’a dayandırılan bir haberde, uçağın ana hasarının Ana İniş Takımında ve Flaplarında olduğu söyleniyor. İnişte uçağın yatış yaparak, kanadını piste sürttüğü, tek ana iniş takımı üzerine, yere temas ettiği de iddialar arasında…

Bu arada, Almanya Sivil Havacılık Kazaları İnceleme Otoritesi BFU (Federal Bureau of Aircraft Accident Investigation), geçen süre içinde, Milli Havayolumuz Yetkililerinden bir bilgi/açıklama gelmediğini ileri sürmüş…!

Şüphesiz, bu Havaalanının da sahibi olarak, BFU, neyin olup bittiğini yeterince bilmektedir…; aksi mümkün olamaz…! Herhalde kastettikleri, ‘Bize resmen bilgi verilmedi’… olsa gerek… ! Bu bilgi neden verilmez, Uluslararası Ticari Havacılık Kuralları neyi emretmektedir…; pilot adayları için bir ‘Hafta Sonu Ödevi’… (Biz, sadece, ICAO Annex 13 deyerek bir ipucu verelim…!)

*

Avherald.com’da, haliyle, bu kazaya yönelik (genelde pilot olan) okuyucu yorumları da mevcut. Uçuş Emniyetine katkısı açısından çok önemli gördüğümüz bu sitede iki okuyucu yorumu dikkatimizi çekti…:

Reporting Culture at THY
By 727driver on Wednesday, Mar 17th 2021 15:21Z

“On Mar 17th 2021 Germany’s BFU reported that 4 days after the occurrence they have not received any information about the occurrence so far.

The airline did not respond to an inquiry by The Aviation Herald.”

This speaks volumes…
If the incident had happened in Turkey noone would know about it.
Against ICAO ANNEX 13 Turkey doesn’t publish any incident or accident reports.

(Bu yorumda, Ülkemiz Sivil Havacılığının ICAO Annex 13 yükümlülüklerini-pek-yerine getirmediği vurgusu yapılmış…!)

@William
By Engin A. on Thursday, Mar 18th 2021 12:27Z

The incident happened in Germany. All transparency and all reports are there.
So what are you talking about?
How about being happy that nobody was injured and hoping it will not happen to anybody again?
Why so “*schadenfreundlich”?

(Bu karşı cevap-yorum’da da, yukarıdaki (ilk) yorumcu-biraz-‘kaza -sevici’ olmakla itham edilmiş…; BFU’nun kendisine ulaşmadığını iddia etttiği tüm bilgi ve belgenin ‘ortada’ olduğunu da iddia ederek…!)

Sonuç olarak; şunları söylemek mümkün…:

*Arzu edilmese de, ‘sert inişler’ Havacılık Dünyasının bir parçası…; zaman zaman meydana gelmekte…

*Yaşanan bu kazada, iniş öncesinde pilot , meteorolojik şartlar hakkında, ATC/Kule tarafından yeterince bilgilendirildi mi, yönlendirildi mi…; pilot (kendi yetkisini kullanarak) inişte ısrar etti mi…; haliyle, ‘önyargısız bir araştırmayla’ ortaya konabilecek ve tekrarının-mümkün olduğunca-önlenebileceği bir konu…

* Bu arada, Havacılık Dünyasından gelen mesajları da ‘kale’ almak gerekir… Bugünkü iletişim ortamında ‘gerçeklerin ortaya çıkabilmesi’ eskiden olduğundan çok daha kolay ve mümkün…!

Yararlanılan Kaynaklar:

http://avherald.com/h?article=4e488b78&opt=0

INCIDENT: Turkish Airlines A321neo Very Hard Landing

On Saturday, a Turkish Airlines Airbus A321neo appears to have suffered severe damage, after a hard landing in Hanover. It hasn’t flown since. The aircraft was performing flight TK-1553, from Istanbul (LTFM) in Turkey, to Hanover (EDDV). It landed on rnway 27R, touching down hard. At the time, conditions at the airport were quite windy, … Continue reading

%d blogcu bunu beğendi: