‘*Bam’ Teli…(mi?) (Why NF-5 crashed…?)

Video’nın 21:15′ dakikası çok önemli…!

(*Bam teli: Halk dilinde ‘can alıcı nokta’…!)

Güncelleme: 09.04.2021

(Kaynak : hurriyet.com.tr/DHA)

Bugün, Konya bölgesinde, 14:15 civarında meydana gelen bir NF-5A kazasında bir ‘Gösteri Uçuşu Pilotumuz’ hayatını kaybetti…! Öncelikle, hayatını kaybeden pilotun yakınlarının ve sevenlerinin acısını paylaşırız…

Bu sitenin varoluşunun ana sebeplerinden biri ‘uçuş emniyeti’…; uçuş emniyetinin korunmasına ve geliştirilmesine katkı… Sürekli izleyenlerimiz herhalde bunun farkındadır.

Dolayısıyla, bir havacılık kazası meydana geldiğinde, bu kazanın meydana geliş sebebi bizim öncelikli olarak ilgilendiğimiz bir konu olmakta…

Yukarıda yer alan video-haber, bu kazanın meydana gelişine, muhtemelen ilk olarak, fazlasıyla ışık tutacak gibi görünen bir haber… Bu sebeple, haberi sunan muhabiri, dikkatinden dolayı, kutlamak isteriz… Bu video-haberin 21:15. dakikasından itibaren, bu muhabirin aktardığı gözlemi çok önemli göründü; adeta ‘Bam teli’…!

‘Bam teli’ ifadesini kullanmaktan amacımız bir ‘mizah yaratmak/yapmak’ değil, hele, ölümlü bir kazadan sonra… Ancak, muhabirin bu gözlemi, ‘kopan tel’ bu kazanın, elbette, sebebi olabileceği gibi, sonucu da olabilir…!

Sondan geriye bakarak, henüz uçarken, uçaktan kopan bir parçanın da bu ‘şüpheli’ teli koparmış olabileceği söylenebilir… Ancak, bu durumda uçağın illa düşmesi veya yakın bir bölgeye düşmesi beklenmez… Diğer taraftan, kopan telin ‘Çelik Tel’ olduğu dikkate alındığında (aşağıdaki ‘Top’lu fotoğraf bunu söylüyor ), bu olasılık-biraz-zorlama bir olasılık gibi göründü…

Net olmayan bu fotoğrafta, kopan telin, üzerinde plastik Top (Pilotlar için uyarı / görüntüleme topu) bulunan tel olduğu görülüyor.

Ancak, bu kopan tel, enerji taşıyan (alüminyum) değil, enerji hatlarının en üstündeki (çelik) emniyet teli ise, bunun uçağı dahi düşürebilmesi çok olası… Video-haberdeki görüntü bu yönde…!

(46.saniyeden itibaren…!)

Şüphesiz, uçağın kontrollu/kontrolsuz bir uçuş/hareket pozisyonuna da bağlı olarak, bu tel mesafesinden yere ulaşması saniye meselesi olur…!

You Tube’de , ‘Türk Yıldızları 9 yıl sonra 2. şehidini verdi’ adlı bir video’nın (İHA) 40. saniyesinden itibaren, oldukça ilginç bir görüntü izlenebilir. Göründüğü kadarıyla, kazanın meydana geldiği bölgede sanayi tesisleri mevcut… Haliyle, kaza mahallini görüntüleyen kameraların da mevcut olması doğaldı..!

*

Bu video-haberde dikkatimizi fazla çeken başka hususlar da mevcut… Ancak, yaşanan bu kazanın acısı henüz tazeyken, diğer gözlemimize değinmeyi daha sonraya bırakalım…

*

Yüksek Enerji Hatları geçmişte de uçak kazalarına sebep oldu… Bu kazalardan biri bir F-5A kazasıydı…; Afyon yakınlarında…; 1990’lı yılların başında…

*

Cep Telefonları ve güvenlik kameraları sayesinde birçok kazanın kısa sürede açıklık kazanması mümkün olacak gibi görünüyor… !

%d blogcu bunu beğendi: