‘Özel bir Dolunay’…bugün…! (Super Moon today…!)

Güncelleme: Canlı yayım 4 saat kadar sonra…

………………………..

Bugün, 26 Mayıs 2021 öğlenden önce Ay Tutulması…; bu akşam da ‘özel’ bir dolunay izlenecek… Bu dolunay Ay yörüngesinde Dünyaya yaklaştığı bir konumda iken gerçekleşecek… Bunun anlamı, Ay’ın, ortalama görünümünden %14 daha büyük ve %30 daha parlak görünecek olması… Bu büyük-görünme farkı, aşağıda görünen kırmızı çember kadar… Ancak, başta ‘kaliteli’ bir kısım basın olmak üzere, birçok kişi onun ‘anormal derecede büyük göründüğünü’ düşünecek, yazacak, söyleyecek…! Gökyüzüne gerekenden çok daha ‘seyrek’ bakıyor olmamız sebebiyle…!

Bugün, öğlenden önce, aynı zamanda, bir Ay Tutulması da gerçekleşecek… Ancak, Ay’ın renginin geçici olarak kırmızımsı görünmesine de yol açacak bu tutulma Ülkemizden gözlenemeyecek…! Ay’ın renginin kızarması, Güneş ışını içindeki kırmızı dalgaboyunun ortam şartları sebebiyle daha baskın olarak görünmesiyle ilişkili… Yoksa, ‘Ay’ın utandığı’ falan yok…!

Bu Ay Tutulması (TS, saat 11:45’ten sonra başlayacak….) You Tube’den de canlı olarak izlenebilir…

Dolunayı, bu uygun mevsimde, Pencere’den, Balkondan (Turist iseniz ‘her yereden’ (!)) izlemek ilginç olacaktır… Ayın fotoğrafını çekmek için de uygun bir fırsat… (Üç ayakla ve poz süresi hassas ayarlanarak…)

Griffith Observatory (Los Angeles) gerçekleşecek Ay tutulmasını canlı olarak yayımlayacak… Bu yayım bugün, 26 Mayıs 2021 öğleden önce, (TS) 11:45’de başlayacak, 16:00’da sona erecek… (Haliyle, Tam Tutulma, Dolunay’ın ülkemizden görünmesinden çok önce gerçekleşecek ve gözlenecek…)

Yararlanılan Kaynak:

https://www.space.com/super-flower-blood-moon-2021-webcasts

(Günün Seçimi)

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.