Tut ‘Kel’in perçeminden…! (*Hold baldhead from forelock…!)

(*Başlık uyumlu olmayabilir…!)

Marmaris’te plaja inen helikopter haberini bu sitede de duyurmuştuk…

Helikopterin ait olduğu firmadan, bu inişin acil bir durum olmadığı, kahvaltı etme amacıyla bu inişin (tüm emniyet tedbirleri alınarak !) gerçekleştirildiği…beyan edilmiş…!

Bu beyanda, ayrıca, Jandarma’nın mahalli birimine de bu inişten önce gerekli bilginin verildiği söylenmiş… (Böylece, Jandarma da zan altında bırakılmış…; böyle bir inişi biz gerçekleştirmek istesek, acaba, izin alabilir miydik…?)

Bu olaydan, gazeteci F. Altaylı’nın SHGM’ye yönelik olarak yaptığı beyan üzerine haberdar olmuştuk…

Dolayısıyla, bu olaydan haberdar olan SHGM bir açıklama yapmış; aşağıda:

“Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü, helikopterin iniş noktasının plaj bölgesine 9.5 kilometre mesafede bulunduğunu anımsatarak şu açıklamayı yaptı: 

“Uçuş planında belirtilen koordinat ile iniş yapılan alan arasındaki farkın açıklanması amacıyla ilgili işletme ve pilot açıklamaları talep edilecektir. Söz konusu açıklamalar ve eldeki veriler kapsamında SHY-1 ve SHY-6C Yönetmelikleri kapsamında komisyon kurularak gerekli değerlendirmeler yapılacak ve bu değerlendirme kapsamında gerekli görülmesi halinde işletme ve pilot nezdinde idari işlem tesis edilecektir. (SHY-İPC Yönetmeliği kapsamında para cezası, SHY-1 Yönetmeliği kapsamında pilot lisansı üzerinde işlem, vb.) Burada suç sahile inmesi değildir. Amatör helikopterler, şartlarını yerine getirmek koşuluyla her yere inebilirler. Devlet Hava Meydanları İşletmesi’nin uygun görmesi ve inilecek alanda yangın tüpüyle birinin beklemesi gerekir. Ve mutlaka çevre güvenliği sağlanmalıdır. Burada bizim açımızdan suç, uçuş planına riayet edilmemesidir.”

Öncelikle, SHGM’den yapılan bu açıklamanın bize biraz sorunlu göründüğünü belirtelim:

*SHGM, bu helikopterin nereye indirildiği konusunu kendi ilgi/yetki sahasında görmediğini beyan etmiş…? (En azından, uçuş disiplini bağlamında sorumlu ve yetkili olması beklenirdi…!)

*SHGM, bir helikopterin sahile indirilmesinin ‘suç’ olmadığını, daha gerekli araştırmayı yapmadan, karara bağlamış göründü…?

*SHGM, bu açıklamasını yapmadan önce, helikopterin bu Plaja indirilmesi hususunda DHMİ’den izin alınıp alınmadığını (ön) araştırmamış/araştırmaya yönelik bir ilgi duymamış göründü…?

*Çevre Güvenliği neyi gerektirmektedir: Bir yangın tüpüyle bir Otel Güvenlik Görevlisi…yeterli mi…; bu personel helikopterlerin iniş tehlikeleri hususunda eğitimli ve yetkili miydi…; SHGM bu hususu merak etmiş miydi…; yoksa, bu iniş gerçekleştirilirken, bu kişi/ve kişilerin hayatı da tehlikeye atıldı mı…?

(1995’te de dönemin başbakanı Tansu Çiller’i taşıyan helikopter, İstanbul Büyükçekmece’ye inişi sırasında bir kaza meydana gelmişti. Koruma polisi …, helikopter indikten sonra kuyruk bölümüne ilerlerken pervanenin başına çarpmasıyla şehit olmuştu…)

*Plajda, bu inişin yapılacağından habersiz olarak güneşlenen otel müşterilerinin can güvenliğinde yaratılan risk konusu ayrı bir konu…!

Uzatmadan;

SHGM adına yapılan bu açıklamanın, Sivil Havacılık için, helikopterin inişinde yaratılan riskten daha büyük bir risk taşıdığını düşünmekteyiz…!

Yararlanılan Kaynak:

https://t24.com.tr/haber/marmaris-te-plaja-inen-helikopteri-kullanan-vav-teknoloji-nin-sahibi-akcay-kahvalti-yapmaya-gitmistik-tum-guvenlik-onlemleri-alindi,959149

%d blogcu bunu beğendi: