‘Gerek yok’…(mu ?) (‘Not necessary’…?

(Kaynak: haberair.com)

Kaza 10 Haziran 2019’da Antalya’da meydana geldi… Bu kazada, uçağın pilotu ve bir Havacılık Yüksekokulu öğrencisi hayatını kaybetti… Uçaktaki üçüncü bir kişi olan, ‘bir Üniversitenin Sivil Havacılık Yüksekokulu Müdür Vekili’ de yaralandı…

Bu kaza ile sonuçlanan uçuşta, bir Havacılık Kulübü yöneticisi olan Pilot, iki misafirine bir uçuş olanağı sağlayacaktı… (Bu uçuş resmi bir eğitim uçuşu değildi… Havacılık Kulübü de resmi bir Uçuş Eğitimi Kurumu değildi…)

Manavgat’ın Ulualan Mevkii’nde bulunan toprak pistten havalanan tek motorlu Cessna tipi ‘TC-DBO’ tescilli uçak, kalkıştan hemen sonra, (muhtemelen bir motor arızası sebebiyle,) düştü… Bu kazanın inceleme raporuna erişme olanağımız mevcut olmadığından, kazanın gerçek sebebinin/sebeplerinin neler olduğunu bilemiyoruz… Ancak, uçağın enkaz fotoğrafından stol olarak düştüğünü söylemek mümkün… henüz kalkış aşamasında olması ve hızının düşük olması sebebiyle…; süzülme olanağı bulamamış…

*

Bu kazayı konu etmemizin sebebi bir gerçeği (tekrar) vurgulamak için…: Hayatta kalmamız sadece Pilotun elinde değil…; kendimizin de elinde…!

Meydana gelen bu kazayla ilgili olarak, You Tube’de, başta Kaptan Baha’nın, hayatını kaybeden genç havacılık öğrencisinin babasıyla yaptığı görüşme dahil, birçok video mevcut… O videonun da izlenmesini öneririz…

*

Bu videolardan anlaşıldığı kadarıyla, uçağı kullanan Pilot ‘uçuş emniyetinden nasibini alamamış bir kişi’ olarak görünüyor…! Bu sahadaki hata ve ihmallerinin bedelini, sonunda, hayatıyla ödemiş…!

Burada, yeterince acı ve kabullenilmesi zor olan husus, genç bir kişinin de hayatını kaybetmesine sebep olmuş olması…!

Uçuş risklerini algılamak, görmek ve değerlendirmek öncelikle uçağı kullanan Pilotun görevi ve sorumluluğu… Burası tamam…

Peki, uçakta (veya herhangi bir araçta…) yolcu olarak bulunanların sorumluluğu yok mu…? Elbette var… Sizin hayatınızı sizden daha fazla başka kim koruyabilir…?

Bunları neden söyledik…?

Video kayıtlarından ve şahit beyanlarından da anlaşıldığı üzere, bu (yeterince yaşlı) Pilot uçuşta emniyet kemeri kullanmıyor ve kullandırmıyor…! Yolcuların emniyet kemerlerini kullanmalarını-adeta-engellemiş; kullanıma hazır tutmayarak ve, bu konuyu hatırlatan yolcuya ‘kemer takmaya gerek yok’ deyerek…!!!

Bu kazada yaralanmaların meydana gelmesi kaçınılmazdı…; yine de, kemerler takılı olsaydı alınacak darbeler ölümcül olmayabilirdi… (Arka koltukta oturan ikinci yolcu, kemer takmadığı halde, yaralanmalarla kurtulabilmiş…)

‘Kaptan Baha’nın videosunda yapılan konuşmalarda, ‘bu uçağın bakımının havacılık kurallarına uygun şekilde yapılmadığı, uygun yakıt kullanılmadığı’ anlamına gelecek beyanlar mevcut… Meydana gelen kaza (motor durması ?) bunlarla ilişkili olabilir…Bu da ayrı bir konu…

Peki, bu ‘Havacılık Dünyası’ sahipsiz mi…? Amatör Havacılık (Kulüp) Dünyasında meydana gelebilecek ‘uçuş disiplinsizliklerini’ bildirmek, incelemek/denetlemek ve tedbir almak için bir sistem/mekanizma yok mu…?

Kısaca, ‘bu Dünya’ kimsenin umurunda değil mi…? Sanki öyle görünüyor…!

Bu ülkede, bir Havacılık Yüksek Okulu Yöneticisi’ kemerini takamadan uçuşa gitmeyi kabul edebiliyorsa, başta üniversite öğrencisi olmak üzere başkalarına söylenebilecek fazla söz kalmıyor…!

Yine de, ve, Üniversitelerimiz/Yüksek Okullarımız bu sahadaki görevini (kişinin kendi can güvenliğini koruyabilme becerisi eğitimi) yerine getiremiyorsa da, bir Üniversite/Yüksek Okul öğrencisi, her şeyden evvel, kendi can güvenliğini koruyabilecek şekilde, en kötü halde, kendi kendine, kendisini eğitebilmeli… (You Tube, bu konularda da bir ‘açık Üniversite’…!)

*

Kısaca, uçaktaki yolcular, kemer kullanımı hususundaki durumu (engeli) görür görmez bu uçaktan derhal inmeliydi…; sonra da…

Yararlanılan Kaynaklar:

http://www.haberair.com/haber/pIlot-ve-ogrencI-hayatlarini-kaybettI/56197

%d blogcu bunu beğendi: