‘Habercilik’ nasıl yapılmaz…? (How not do ‘Journalism’…?)

Dün, basında (TV, Radyo, gazete) yayımlanan bir haberde, halen devam etmekte olan orman yangınlarının söndürülmesinde, envanterdeki Skorsky (T-70, askeri tipi) helikopterin de kullanılmaya başladığı duyuruldu… Kısaca, bu helikoptere bir ‘su taşıma/atma kiti’ takılarak yangın söndürme faaliyetlerinde kullanılmaya başlanmıştı… Buraya kadar… sevindirici bir haberdi…Bu sayede, orman yangınlarıyla mücadele eden helikopter filosu güçlendirilmiş olacaktı…

*

Bize burada, pek uygun görünmeyen husus haberin yapılma şekliydi… TV Muhabiri (Kameramanı ile) bu heberi, bu, kit takılmış olan ve yangın söndürmede fiilen kullanılmakta olan, helikopter içinden yapmaktaydı… Sanki bu helikopter bir *’test uçuşundaydı’…!

Bu blog’un/sitenin ana amaçlarından biri ‘uçuş emniyeti’nin sağlanması/sürdürülmesi olunca, haliyle, duyduğumuz bu endişeyi ilgili TV Kanalı Yönetimine de ilettik…; ‘ne yaptığınızın farkında mısınız…’ deyerek…!

Bu makama gönderdiğimiz mesaj aşağıda:

Sayın  Yetkililer;
bir  yangın  söndürme  helikopterine  binmekten  amacınız  nedir  ?
*Yangına  müdahaleyle  görevli  bir  ekibin  işini  aksatmak  mı (Sizleri  bindirmek/indirmek  için  ayrıca  zaman  harcayacak) ?
*Kritik  bir  yükle  uçacak  olan  helikopterin  yükünü  daha  da  artırarak, uçuş  emniyetini  daha  da  riske  sokmak  mı ?
*Zaten  yeterince  yorgun  olan  Uçuş  Ekibinin  dikkatini  dağıtarak, kaza  riskini  artırmak, onların  can  güvenliğini  tehlikeye  atmak  mı ?
*’Biz  haber  yapalım  da…gerisi  önemli  değil’  noktasında  olduğunuzu  göstermek  mi ?

*
Bu  vesileyle  gördüğümüz/tanıdığımız  Sayın  (Muhabir), yaşını-başını  almış,… bu  konuları  en  az  bizim  kadar  düşünmesi  gereken  bir ‘gazeteci’…
‘Muhatabından’  böyle  bir  davet  almış  olsa  bile, bu  daveti-kibarca-reddetmeliydi…, yukarıda  özetlenen  gerekçelerle…   Bu  (uçuş) daveti  yapacakların  amacı  ne  olursa  olsun…!
Bir genel  maksat  helikopterine  kazandırılan   ‘Yangınla  Mücadele  Kabiliyet’  onunla  uçuş  yapmadan  da  anlatılabilir…; gösterilebilir… 
*

Ne  demiş  Orhan  Veli…: (Yaşasaydı, herhalde, böyle derdi…!)
‘Neler  yapmadık  bu  Vatan  için:
“Kimimiz  yangınlarla  mücadele  ettik”…
Kimimiz  de  “Haberini”  yaptık…’

(*Helikopterin, yangından bağımsız olarak, Test Uçuşu yapılıyor olsa bile, bu araçlara (amaç ne olursa olsun) Habercilerin (veya , görevli olmayan başka kişilerin) bu şekilde bindirilmesini doğru bulmayız… Sizler, bir tarihte İznik Gölüne düşen helikopterdeki çocuğu, İstanbul Boğazına düşen helikopterdeki ‘diğer !’ kişileri hatırlıyor musunuz ?)

Yararlanılan Kaynak:

https://www.internethaber.com/su-sepeti-takilan-sikorsky-yangin-sondurme-filosuna-katildi-video-galerisi-2200010.htm

%d blogcu bunu beğendi: