ISS’yi kim deldi…? (Did an astronaut drill a hole in ISS ..?

Soyuz MS-09 aracında hava kaçağına yol açan delik/hasar… (Kaynak: Sputnik; spacedaily.com)

Spacedaily.com’da 16 Ağustos 2021’de yayımlanan bir haberde, Uluslararası Uzay istasyonunda 2018’de meydana gelen hava kaçağına yol açan ve ISS’ye kenetlenmiş durumdaki Soyuz aracında belirlenen deliğin/hasarın bir astronot tarafından yapılmış olabileceği ileri sürüldü…!

Rusya Medyasına dayandırılan bu haberde, bu olayın yaşandığı tarihte ISS’de görev yapmakta olan bir NASA astronotunun, geçirdiği bir sinir krizi esnasında, Dünyaya daha erken dönebilmeyi sağlamak için, (ki bu iddia yeterince tutarlı görünmedi !) bu olaya sebep olduğu ileri sürüldü…! Haliyle, NASA bu iddiayı ‘benim astronotum iyidir’ deyerek, hemen reddetti…; bu iddianın ‘dayanaksız’ olduğunu ileri sürdü…!

Rusyanın TASS ajansı tarafından geçende yayımlanan ve Rusya Uzay Ajansına (Roscosmos) dayandırılan bir haberde, bu ‘olay araştırması sonucu’ özetle açıklandı…

Bu olayın faili olarak gösterilen astronot ISS’ye, Soyuz MS-09 ile, altı ay-sürecek bir görev için, bir Rus ve bir de ESA uzay insanıyla birlikte 2018’de gönderilmişti…

ISS ekibi tarafından gerçekleştirilen araştırmada, Soyuz aracında açılan deliğin, düşük yerçekimli ortamda (kendini sabitlemekte zorlanmış biri tarafından) açılmış olabileceği, matkap ucu (kayma) izlerine bakılarak ileri sürülmüştü… Bu deliğin aracın imalat sürecinde açılmış olması durumunda, basınç/kaçak testleri esnasında mutlaka belirlenmiş olması gerektiği de söylenmişti…

ISS’deki hava kaçağı 30 Ağustos 2018’de belirlenmişti… Roscosmos Başkanı, bu olayın failinin belirlendiğini ancak kamuoyuna açıklanmayacağını daha önce söylemişti…!

ISS’deki astronotlar üzerinde gerçekleştirilen tıbbi araştırmalarda, ISS’de mevcut olan ‘düşük gravitasyon’lu ortamın ve uzay insanlarının bu ortamda zorunlu olarak bulundukları vücut pozisyonlarının da etkisiyle kan akışında ve damarlarında bozulmaların meydana geldiği belirlendi… 2 Ocak 2020’de yayımlanan (ve adresi aşağıda belirtilen) bu araştırmada, kısaca ‘suspected obstructive left internal jugular venous thrombosis (blood clot)’ olarak tanımlanan bu hastalık/bozukluk etkisi altında,  bir kişinin ‘davranış bozukluğu gösterebileceği’ de ileri sürüldü…!

Bu gelişmelerde birkaç husus dikkati çekti:

Bunlardan birincisi, bu konunun haber yapılmasının, Rusya’nın ISS’ye gönderdiği son araştırma modülünün, ortaya çıkan bir hata/arıza sebebiyle, konumlandırma roketlerinin istenmeden/kontrolsuz ateşlenmesi sonunda ISS’nin yörüngedeki konumunu bozduğunun ortaya çıkmasından kısa bir süre sonraya denk gelmesi…!

Diğer bir husus, ‘delik delme’ olayında ‘zan altında bırakılan’ NASA astronotunun bir doktor olması ve aşağıda adresi belirtilen ‘tıbbi araştırmayı’ yapan ekipte de yer almış olması…!

Sonuç olarak, Ruslar haklı olabilir mi…?

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.spacedaily.com/reports/NASA_says_Russian_media_allegations_US_astronaut_drilled_hole_in_ISS_not_credible_999.html

https://tass.com/science/1325275

https://www.eurekalert.org/news-releases/824124

%d blogcu bunu beğendi: