Pek inandırıcı görünmedi…! (Might not be true…!)

İç basında yayımlanan bir ‘Habere göre’, Ağustos 2019’da Koçarlı (Buharkent-Aydın) kırsalında bulunan bir taş’ın göktaşı olduğu teyid edilmiş…!

İki arkadaşın bir kır gezisinde bulduğu bu ‘şüpheli’ taş’ın analiz ettirilmesi sonunda, bu analizi gerçekleştiren Kurum bu ‘taş’ın bu Dünyadan olmadığı hususunda bir rapor vermiş…! (Keşke, ‘hangi Dünyadan’ olduğunu da söyleyebilselerdi…!)

Bölgede gezinen iki arkadaşın dikkatini bu taşın rengi çekmiş… (Halbuki, ağırlığının dikkat çekmesi beklenirdi…; neticede, yüzdedoksanı demir olan (olduğu söylenen) bir taş…!)

Gençler bu taşın parçasını analiz için İstanbul’daki Nükleer Araştırma Enstitüsüne göndermiş… Habere göre, bu Araştırma Merkezi gönderilen taş parçasının ‘Demir Meteoridi’ olduğunu beyan etmiş…

Bu ‘Haberi’ bir haber olarak yayımlayanlar, göründüğü kadarıyla, bu olayı/incelemeyi ilgili Kurumdan teyid etmemiş…! Bu gençlere de, bu Kurumdan aldıkları Raporun (en azından) fotoğrafını sormamış…! (Şimdi bizim sorduğumuz gibi…)

Fotoğrafta görünen küçük parçalar sonradan kırılmış parçalar ise, biraz farklı olarak görünmeleri beklenirdi… Eğer tüm bu parçalar birlikte bulunduysa, bu da oldukça küçük bir olasılıkla mümkün olabilirdi…!

Diğer bir husus, %95 Demir-%4-5 Nikel oranı da, bilinen ‘metalik göktaşlarında’ karşılaşılan Demir-Nikel oranından farklı bir durum göstermekte…

Eğer, bu taş-numunesini inceleyen Kurum, Raporunda, bu taşın ‘başka bir Dünyadan’ gelmiş olduğunu bizzat beyan ettiyse, bu ‘göktaşı’ bu ‘başka Dünyanın’ (oldukça) içinden (merkezinden) gelmiş olmalı…!

Dikkatimizi çeken başka bir husus, bu taşı bulan gençlerin, ‘daha detaylı incelenmesini’ istemeleri…! İlk incelemeyi gerçekleştiren Kuruma neden güvenemediler acaba…? Yoksa, bu Kurum beklediklerinden farklı bir sonuç mu bildirdi…?

Bu gençlerin “Meteorun insanlık adına faydalı şekilde kullanılmasını istiyoruz.” şeklindeki beyanları, gerçekten, takdiri hak ediyor…görünse de, bulunan bu taşın bir ‘göktaşı’ olduğu hususundaki şüpheyi artırıyor…!

*

Bu arada, aklımıza geldi…:

İki akademisyenimiz de, 2013 yazında, Çanakkale bölgesinde orman yangınına sebep olan (sebep olduğu iddia edilen) bir göktaşını, araştırarak bulmuştu…

‘Mermeroid’ görünümlü bu göktaşına sonra ne oldu…; izini süremedik…!

Yararlanılan Kaynak:

https://abcgazetesi.com/kir-gezisi-yapan-iki-arkadasin-buldugu-tasin-meteor-oldugu-saptandi-403545

%d blogcu bunu beğendi: