9. Gezegen bulundu …(mu?) (9th Planet found…?)

Hawaii Trubune-Herald’da, Michael Brestovansky tarafından, 20 Eylül 2021’de yayımlanan bir haberde, astronomların 9.Gezegenin mevcut olduğu yeri belirlemiş olabileceği duyuruldu…!

Subaru Teleskobunu kullanan araştırmacılardan astronom Michael Brown ve astrofizikçi Konstantin Batygin, (her ikisi de Kaliforniya Teknoloji Üniversitesinde profesör) uzun yıllar süren bir araştırmadan sonra, bu ‘olası’ gezegenin bulunduğu yeri belirlemiş olabileceklerini düşünüyor…!

Hawaii’deki Maunakea’da bulunan Subaru Teleskobunu kullanan bu araştırmacılar, Neptünün yörüngesinin çok ötesinde dolanan birçok Kuiper Objesinin yörünge hareketlerini inceleyerek, bu gök cisimlerinin yörüngelerinin birbirlerine belirli bir şekilde yaklaşmış (kümelenmiş) olmaları sebebiyle, bunların büyük bir gök cisminin gravitasyon kuvvetinden etkilenmiş olabileceğini uzun zamandır düşünmekteydi…; kısaca, bu dök cisimlerini ‘güden’ bir cisim mevcut olmalıydı…!

Plütonun, 2006’da, ‘Gezegen statüsünü’ kaybetmesinde rolü bulunan Brown, bu olaydan on yıl sonra, 2016’da, bu defa, Neptünün yörüngesinin 20 katı uzaklıkta ve kütlesi Dünyanın kütlesinin on katı kadar olabilecek 9.Gezegenin var olabileceğini ileri sürdü…!

Astronomlar, %95 olasılıkla, gerçekleştirdikleri araştırmalardan ve hesaplamalardan sonra, bu ‘varsayımsal’ gezegenin mevcut olabileceği yeri, kütlesini ve yörünge özelliklerini belirlediklerini söylüyor…

Araştırmacılar, bu (olası) Gezegenin, kütlesi Dünyanın kütlesinin altı katı kadar olan, buzlu-kayalık (icy-rocky core) çekirdekli bir Gaz Devi (Jüpiter, Satürn,…gibi) olduğunu düşünüyor…

Bu araştırma sonuçları ‘The Astronomical Journal’ın gelecek sayısında yayımlanacak…

Brown, bu Gezegenin gözlenmesinin gelecek iki yıl içinde mümkün olabileceğini de söylüyor…!


Bekleyip göreceğiz…

%d blogcu bunu beğendi: