Bir kazanın ‘Naklen Yayını’…veya, ‘göre göre’ bir Kaza…! (Cessna 340A suffers fatal crash…!)

Güncelleme: 17.10.2021

*Pilot bu uçakta yeterince tecrübeliydi…

*Bu kaza ile sonlanan uçuşunun aynısını (kalkış-iniş meydanları açısından) beş defa, benzerlerini de, ez az beş defa uçmuştu…

*Kanat uçlarındaki yakıt tankları bu uçağın ‘Ana yakıt’ tanklarıydı…; Yardımcı (Auxiliary) yakıt tankları kanat içindeydi… Bu sebeple, uçuşta yakıt-harcaması yönetimi biraz hassas bir işlem gerektirmekteydi…!

*Pilotun Planlı Uçuş hattı (Rota) yakınlarında (rüzgarın hızla yön değiştirdiği) türbülanslı sahalar mevcuttu… Uçağın izlediği uçuş rotasından, Pilotun (Otopilotun) uçağı uçuş rotasında tutmakta zaman zaman zorlandığı anlaşıldı…

*Pilotun, Montgomery Hava Meydanının 28 Numaralı Pistine ILS (Instrument Landing System; Alet Yardımıyla İniş Sistemi) ile yaklaşma yapıp, küçük bir sağa dönüş manevrasından sonra, sola dönerek, aynı meydanın 23 Numaralı Pistine inmesi planlanmıştı… (Yeşil çizgi.)

*Pilotun bu yaklaşmada arazi referanslarını yeterince algılayamadığı sanılıyor…

*Pilot, bu uçuşun son safhasında, kısa bir süre içinde birçok yükseklik ve baş (uçuş yönü) değişikliği yapması gerekmişti. Kafa karışıklığına yol açtığı sanılan bu durumda, Pist doğrultusunu gösteren ‘Localizer’ sinyalini (beam) yakalayamadı… (Bu sinyal onun Piste doğru bir şekilde yaklaşmasını sağlayacaktı…)

*ATC, Pilotun geri dönerek, ILS sinyalini yakalamayı tekrar denemesini istedi; bu amaçla tekrar yönlendirdi…

*Ancak, ‘Durum Kaybı’ (Spational Disorientation) yaşayan pilot, ATC’nin tüm doğru yönlendirmelerine rağmen, uçağının 80 derece kadar yatışta ve 50 derece dalışta olduğunu algılayamadı; tırmanışta olduğunu sandı…!

……………………………

Güncelleme: 14.10.2021 08: 30

Pilot, Sandiego’daki Montgomery Field Hava Alanına inmeye çalışmaktaydı. Pist 28R’ye ILS ile yaklaşma izni almıştı. Pist 23 aktif olduğundan, iniş için ona doğru manevra yapmıştı.

Pilot, ineceği Hava Meydanına doğru yaklaşırken, sağında kalan başka bir Hava Meydanına doğru (oryantasyon kaybını andıran bir) dönüş yaptı…!

Soldaki iniş planladığı alan. Sağdaki fiilen yaklaştığı alan.

Pilot, ATC’nin talimatına uyarak tırmandığını söylemesine rağmen uçak alçalmaktaydı…! Bulut içinde, Pilot uçağın göstergeleri yerine gözlerine/gördüklerine inandığından, alçaldığı halde yükselmekte olduğu hissine kapılmıştı… (havacılıkta yaygın olarak bilinen ve karşılaşılan bir algı yanılması !)

ATC Pilota, 5000 fite tırmanmasını ısrarla söylediği anda uçak, sağa yatışla alçalmaktaydı…!

Uçak buluttan çıktığında (bulut altına alçaldığında), 250 Knots kadar yüksek bir hızla, 45+ derece yatışla ve 45+ derece burun aşağı pozisyondaydı… (Güvenlik kamerası fotoğraflarından)…

……………………

…………………………………..

Bir Cessna 340A kazası 11 Ekim 2021 günü, Santee (Kaliforniya, ABD’de) yaşandı…!

Yukarıdaki video kaydı kazaya uğrayan Pilotun Hava Trafik Kontrolu (ATC) ile yaptığı konuşmaları ve uçağın konumunu kapsamakta…

Bu videodan da anlaşıldığı üzere, Pilot, iniş için Kule Görevlisinin talimatlarını yerine getirmeye çalışırken gerekli beceriyi gösteremedi ve bölgedeki evlerin önüne düştü… Bu kazada, Pilotla birlikte, kaza mahallindeki bir Kargo Aracı içinde bulunan Kargo Görevlisi de hayatını kaybetti…!

Bu kazanın neden meydana geldiği henüz bilinemese de, Pilotun uçuş esnasında rahatsızlanması ve Uçuş Kulesi Görevlisinin yönlendirme talimatlarını anlamada ve yerine getirmede güçlük yaşaması büyük bir olasılık…! Pilotun konuşmalarından bunu anlamak mümkün…

Pilot, tecrübeliydi…, tıp doktoruydu…; bu son uçuşunun benzerlerini birçok defa gerçekleştirmişti…; bölgedeki araziyi bilen biriydi…!

Hava bulutluydu…Pilot bölgeye aletli uçuş (IMC) yaparak yaklaşmıştı…

Muhtemelen, Aletle-Uçuşta ‘Durum Kaybı’ (Lost of Stuational Awarenes) yaşadı… Uçağın uçuş yönünü, hızını ve yüksekliğini algılayamadı…. Hava Trafik Kontrolunun (ATC) verdiği, yükselmesi gerektiğine dair talimatları da…!

Uçak, bir yatış-dönüş hareketi içinde, yüksek hızla yere (Kargo Aracına) çarptı…!

%d blogcu bunu beğendi: