Yıldızının yörüngesini 8 saatte dolanıyor…! (A Metal Planet That Orbits its Star every 8 hours…!)

Bu görselin boş bir alt özelliği var; dosya ismi: spp1992.jpg

Metal gezegen (temsili) (Kaynak: universetoday.com)

Brian Koberlein tarafından, universetoday.com’da, 14 Aralık 2021’de yayımlanan bir haberde, bir metal gezegenin, yıldızının yörüngesini 8 saatte dolandığının belirlendiği duyuruldu…!

Yıldızının önünden geçişi esnasında, yıldız ışığını perdelemesi/engellemesi (transit) yöntemiyle belirlenen öte-gezegenler, genelde, yıldızına yakın yörüngelerde dolanan gezegenler…

Bu gezegenlerin dolanım periyodu, genelde haftalar ve birkaç ay mertebesindeydi… Astronomların bu son keşfi, gezegenin dolanma periyodunu bir günün üçte biri bir süreye düşürmüş oldu…

Son belirlenen ‘yakın-gezegen, bir Kızıl Dev olan yıldız GJ367’nin yörüngesinde dolanmakta… 31 ışık yılı uzaklıktaki bu yıldız özel bir yıldız olmamakla birlikte, gezegenin yıldıza dolanma uzaklığı, Merkürün Güneşe uzaklığının altmışta biri kadar…!

Kısaca, Merkürün Güneşe yakınlığı sebebiyle, fazlasıyla sıcak bir durumda dolandığı dikkate alındığında, bu yeni gezegendeki ‘metal-dışı’ maddenin varlığını koruma şansı pek kalmaz…; ‘keten helva’ gibi yanar…!

Astronomlar, Mars büyüklüğünde olduğunu belirledikleri bu gezegenin, yüzey sıcaklığının 1500 santigrad derece kadar olduğunu belirledi…

Venüsün yüzey sıcaklığının üç katına ulaşan bu sıcaklık ortamında, bu gezegendeki demir cevherinin (en azından yüzey katmanının) dahi ergimiş halde bulunabileceği söyleniyor…Kısaca, ‘lav deniziyle’ kaplanmış bir gezegen; atmosferini kaybetmiş, büyük ölçüde metal cevherden oluşan bir gezegen…!

GJ 367b’nin özellikleri onu bir ‘demir-gezegen’ sınıfına yerleştirmekte… (Kaynak: Lam, et al; 2021; universetoday.com)

Araştırma ekibi, ESO’nun (Avrupa Güney Gözlemevi) 3.6 metre çaplı teleskobu üzerindeki HARPS ekipmanıyla gerçekleştirdikleri ‘yıldızın kalça sallama’ (wobble) hareketi ölçümleriyle, bu gezegenin kütlesinin Marsın kütlesinin beş katı kadar olabileceğini hesapladı…! Kısaca, bu gezegen metalce fazla-yoğun bir gezegen olmalıydı… Zamanla atmosferini kaybetmiş olan bir ‘Gaz Devinin’ çekirdeği…!

‘Sıcak sevenlere’… duyurulur…!

Yararlanılan Kaynak:

%d blogcu bunu beğendi: