F-35C denize düşmüş…! (Navy to salvage stealth F-35C that crashed on carrier landing…!)

PHOTO: The Nimitz-class aircraft carrier USS Carl Vinson (CVN 70) transits the Pacific Ocean, Oct. 13, 2018.

USS Carl Vinson (CVN 70) (Kaynak:abcnews.go.com)

Güncelleme:

İngiltere Deniz Kuvvetlerine ait F-35B, 2021’de, denize böyle düşmüştü…

…………………………………………………………………..

Luis Martinez’in abcnews.go.com’da 26 Ocak 2022’de yayımlanan haberinde, ABD Deniz Kuvvetlerine ait olan ve 24 Ocak 2022 günü inişte kaza geçiren F-35C tipi uçağının enkazının denizden çıkarılacağını duyuruldu.

Bu uçak, Uçak Gemisine inişi esnasında gemi güvertesine çarparak altı personelin yaralanmasına sebep olmuştu… Pilot, uçaktan sandalye/paraşütle atlayarak kurtulmuştu… Uçağın denize düşüp düşmediği ise yetkililer tarafından açıklanmamıştı..!

Bu haberden uçağın uçak gemisi USS Carl Vinson’un (CVN 70) güvertesine (Flight Deck) çarptıktan sonra denize düştüğü anlaşılıyor…; ABD Deniz Kuvvetleri Yetkilileri, biraz gecikmeyle de olsa, bu durumu daha sonra teyid etmiş…!

Bu kazanın ana sebebi, muhtemelen, Pilotun Gemi Güvertesini ‘yeterince ‘tutturamaması’…!

Yüksek teknoloji ürünü olan bu uçağın enkazının Çin’in eline geçmemesi için bu ‘Denizden Çıkarma’ operasyonu gerçekleştirilecek…!

ABD Deniz Kuvvetleri, 2019’da, Filipin Denizine düşen bir C-2A uçağının enkazını beş kilometre kadar bir derinlikten çıkarmayı başarmıştı…

İngiltere Deniz Kuvvetlerine ait olan ve 2021’de, uçak gemisi HMS Queen Elizabeth’den kalkış esnasında, Akdenize düşen bir F-35B ‘nin enkazı da ABD Deniz Kuvvetlerinin yardımıyla denizden çıkarılmıştı…

Bu ‘Denizden Çıkarma Operasyonu’ başarılabilecek mi…, ne kadar zaman alacak…; bekleyip göreceğiz…!

Yararlanılan Kaynak:

https://abcnews.go.com/US/navy-salvage-stealth-f35-crashed-carrier-landing-south/story?id=82477793

%d blogcu bunu beğendi: