‘Sütlüyol’da *’yalnız-gezen’ bir Kara Delik…! (A rogue Black Hole adrift in the Milky Way…!)

Astronomers Find First-Ever Rogue Black Hole Adrift in the Milky Way

‘Yalnız-Gezen Karadelik’ (Temsili. Kara Delik, gravitasyonel odaklaması sebebiyle, arka plandaki gök cisimlerinin ışığının bükülmesine ve ‘ışık-yayı’ şeklinde görünmesine yol açar. Kaynak:  NASA, ESA, and D. Coe, J. Anderson, and R. van der Marel (STScI); scientificamerican.com)

Jonathan O’Callaghan‘ın, scientificamerican.com’da 3 Şubat 2022’de yayımlanan bir haberinde, ‘Sütlüyol’da (Samanyolu) ‘yalnız-gezen’ bir Kara Deliğin, ilk defa olarak, belirlendiği duyuruldu…!

Kütlesinin Güneşin kütlesinin yedi katı kadar olduğu belirlenen bu gök cismi, bu aşamada, doğrulanması gerekecek bir ‘Serbest-gezen Kara Delik’ olarak değerlendirildi…

Kara Delikler, kütleleri Güneş’ten küçük de olabilen, ancak, kütleleri milyarlarca Güneş kütlesi kadar büyük de olabilen, ne ve nasıl oldukları/oluştukları hususunda tartışmalar devam eden, gök cisimleri…Bilim Dünyasında ağırlıklı çoğunluk Kara Deliklerin varlığını kabul ederken, azınlıkta kalan bazı Bilim İnsanları da, Kara Deliklerin mevcut olmayabileceğini ileri sürmekte…!

Bir Kara Deliği, dolaylı yoldan, ilk defa görüntüleyenler 2019’da Nobel Ödülü kazanmıştı…

Genelde Gökadaların merkezinde/merkez bölgesinde konumlanan Kara Delikler, haliyle, bir gökadanın farklı bölgelerinde, zaman zaman Kara Delik-Yıldız veya Kara Delik Çifti şeklinde de konumlanabildiği gibi, bir kısmı, serbest dolaşan yıldızlar ve gezegenler gibi, belirli bir gravitasyon-sistemine bağlı olmadan da gezinmekte… Bu durumu, en azından, bu keşfe bakarak söylemek mümkün…!

Astronomlar, ‘yalnız-gezen’ Kara Deliklerin, büyük kütleli bir yıldızın içe çöküş sürecinde oluşan ve meydana gelen süpernova patlaması esnasında bulunduğu yerden uzağa fırlatılan Kara Delikler olduğunu düşünüyor…

Bir Kara Deliğin doğum yerini (kökenini) belirleyebilmek için, herhalde, yapısını oluşturan maddeden parçalar alıp, incelemek gerekecek…

Halbuki elimizde, Kara Delik’te üretilmiş ışık parçaları bile yok…; dolaylı ışımalar dışında…

Yine de Bilim İnsanları, Kara Delikleri oluşturan maddeyi belirleyebilmek (teyid edebilmek) için bir yol bulacaktır..; bundan eminiz…!

Sadece, zaman meselesi…

Yararlanılan Kaynak

%d blogcu bunu beğendi: