İHA için ‘uygun boyda’ Pistleri yok…(muş ?) (They don’t have Runways for UAV’s long enough…?)

Akıncı, kullanabileceği çeşitli mühimmatlarla birlikte Teknofest 2019'da.
Akıncı İHA (Kaynak: Wikiwand)

Dünkü İnternet Basınında yayımlanan bir haber dikkatimizi çekti…

Ukraynalı bir ‘askeri analiz uzmanı’nın açıklamasına dayandırılan bu haberde, Ukrayna’nın, ‘kalkış ve iniş için uygun pistlerinin mevcut olmaması sebebiyle, Türkiye’den aldıkları İHA’larını uçurmakta (işletmekte) sorunlar yaşadığı ileri sürüldü…!

Eğer, bizzat, ‘askeri uzmanın’ sözü ise, bu İHA’lar için Kalkış ve İniş Pisti ihtiyacının ayrı ayrı vurgulanmış olması dikkat çekici…(Bu ‘uzman’ın acaba ‘diploması’ var mıydı…Yoksa, bizde TV Ekranlarından inmeyen bazı ‘uzmanlar’ gibi ‘Tek Taşını’ kendisi mi takmıştı…?)

Şimdi, ‘Filmi’ biraz geriye sararak, ‘yavaş çekimde’ (daha doğrusu, ‘Yavaş gösterimde) izleyelim:

*İHA almaya kalkıştınız …

*Gerekecek Pist uzunluğunu merak etmeden, bu boyda Pistler benim Ülkemde ne kadar/nerede var’ı sorgulamadan, bu İHA’yı aldınız….; adeta…: ‘İki tane sar…, bu günkü gazeteye olsun, lütfen…deyerek…!

*Ve, bizim buna inanmamızı beklediniz….!

(Ukrayna’lı uzmanın bu tavrı size tanıdık geldi mi…?)

Yine bu habere göre, Ukrayna’lı ‘uzmanın’, Bayraktar Akıncı İHA’ları için ‘Sivil Havayolu Pistlerinin’ uygun olacağını, ‘Askeri Pistlerin’ ise, ancak, ‘teorik’ olarak, uygun olabileceğini söylemiş… (Herhalde, bunu duyunca, Stephen Hawking’in kemikleri sızlayacaktır…; ‘biz teorileri bunlar için mi yarattık’…diyerek…!

(Bu arada, birçok havaalanlarının sivil ve askeri uçuşlarda müşterek (birlikte) kullanıldığını da hatırlatalım…; durumun Ukrayna’da da farklı olabileceğin sanmıyoruz…)

Her şey bir yana, İHA’lar, öncelikle, ‘askeri amaçlar/hedefler için’ tasarlanır…; üretilir… Bir İHA’nın Askeri Pistten görev yapamaması (elbette havalanabilmesi için Pist gerekecekler için) düşünülemez…!

Peki, bu ‘askeri uzmanın’ söyleyemediği şey ne olabilir…? Mesela, Ukrayna, satın aldığı bu İHA’ları, ‘uçurursam başıma iş açarım diyerek’, uçurmamak için bahane mi aramakta…?

Bilindiği kadarıyla, Rusya Yönetimi, bu İHA’ları kendi savunması için bir ‘tehdit olarak gördüğünü’ daha önce açıklamıştı…

*

Şüphesiz, bu Urayna’lı ‘uzmanın’ görüşünü tüm Ukrayna Yönetimine maledemeyiz… Sadece, 7 gün 24 saat, Basın Mensuplarının/Kameraların önüne çıkan (çıkmaktan-öte atlayan)’ bu ‘askeri/savunma uzmanlarının’ konularında ne kadar uzman olduklarını sorgulamak da, öncelikle, onlara bu ‘görüş-açıklama’ ortamını sağlayanlarındır…

Tabi, mensubu oldukları Toplumu ‘doğru bilgilendirmek’ gibi bir kaygıları mevcutsa…!Yararlanılan Kaynak:

https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/akinci-icin-uygun-pistler-yok.html

%d blogcu bunu beğendi: