Rusya Uluslararası Uzay İstasyonu’nu terkedecek…mi? (Russia may abondone the ISS permanently…?)

Basında yer alan haberlere göre, Rusya, ISS’de, ABD ve diğer ülkelerle birlikte gerçekleştirdiği çalışmalara son vererek, ISS’yi terkedebilir…

Bu haberlere göre, Rusya’nın uzay ajansı Roscosmos Genel Müdürü Dmitry Rogozin uygulanan yaptırımlar nedeniyle Uluslararası Uzay İstasyonu (ISS) görevinden çekileceklerini açıkladı.

Rusya devlet medyasına göre ülkenin uzay programı başkanı da, Ukrayna işgali sonrası uygulanan yaptırımlar nedeniyle Moskova’nın Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan (ISS) çekileceğini söyledi.

TASS ve RIA NOVOSTI ajansının haberine göre, devlet televizyonuna verdiği röportajda, “Karar çoktan alındı, konuyla ilgili kamuoyun önünde konuşmak gibi bir mecburiyetimiz yok” diyen Roscosmos Genel Müdürü Dmitry Rogozin, ‘Sadece şu kadarını söyleyebilirim, yükümlülüklerimizi yerine getirmek amacıyla, çalışma ortaklarımıza ISS’de sonlandıracağımız işleri bir yıl önceden bildireceğiz’ dedi…

Rogozin bu ayın başında ABD, Avrupa Birliği ve Kanada’nın Rus uzay endüstrisini de içeren şirketlere uygulanan yaptırımları kaldırmadıkları takdirde Rusya’nın ISS’e katılımını sona erdirmekle tehdit etmişti.

ISS, savaş başlayana dek, sürekli kötüleşen ilişkilere rağmen Rusya ile ABD ve müttefik ülkeler arasında işbirliğinin devam ettiği nadir alanlardan biriydi.

Ancak Ukrayna işgali sonrası Rusya’ya uygulanan olağanüstü izolasyon, uluslararası ortak uzay keşif görevlerinin sembolü haline gelmiş işbirliğinin sonuna gelindiğine işaret ediyordu.

Yörünge araştırma uzay istasyonu, savaşa kadar, giderek kötüleşen ilişkilere rağmen, Rusya ile ABD ve müttefikleri arasında nadir bir iş birliği alanı olarak kaldı. Ancak Rusya’nın Şubat ayında Ukrayna’yı işgal etmesinden bu yana benzeri görülmemiş uluslararası izolasyonu, bu ortak uzay keşfi sembolünün ölümüne işaret etti.

Üç Amerikalı ve bir İtalyan astronot Çarşamba günü uzay istasyonuna kenetlenerek, halihazırda ISS’de bulunan diğer üç Amerikalı, üç Rus ve bir Alman astronottan oluşan ekibe katılmıştı…

ISS’yi 2030 yılına dek işletmeyi planlayan NASA, 2011’den bu yana astronotları istasyona taşımak için Rus uzay aracı olan Soyuz araçlarını kullanmaktaydı.

ABD (NASA), SpaceX’firmasının geliştirdiği Falcon 9-Dragon taşıyıcı sistemiyle, astronotlarını ISS’ye ulaştırmayı başardığından beri, Rusya’nın Soyuz sistemine olan bağımlılığı önemli ölçüde azalmıştı…

Rusya’nın ISS’ye gönderdiği son kozmonot ekibinin bu uçuşta Ukrayna bayrağı renklerini içeren elbise giyerek ISS’ye gitmesi, ister istemez, Uzay Çalışmalarına siyaseti bulaştırarak, Ukrayna’ya saldırı sebebiyle, Rusya’ya duyulan antipatiyi artırmıştı…

Rusya’nın ekibini ISS’den geri çekmesi ABD’nin ve diğer ilgili ülkelerin ISS’deki çalışmalarını hemen durdurmalarını gerektirmeyecektir.

Yine de, ISS’nin Rus Kozmonotlar tarafından kullanılan bölümünün bakım-onarım çalışmalarının durdurulması, kaçınılmaz olarak, ISS’nin planlı kullanım süresinin kısalmasına da yol açabilir…!

Bekleyip, göreceğiz…

Yararlanılan Kaynak:

https://www.bloomberght.com/rusya-iss-ten-cekilecegini-acikladi-2305706

%d blogcu bunu beğendi: