‘Kahraman’…ya da…? (Hero…or…?)

Independend.co.uk’de 1 Haziran 2022’de yayımlanan bir haberde, bir Yardımcı Pilotun, TUI havayoluna ait uçağının kalkışının daha fazla gecikmemesi için, yolcu valizlerinin uçağa yüklenmesinde gösterdiği ‘gayret’ konu edildi…!

Haliyle, bu Pilotun gösterdiği bu gayret bazı kişiler tarafından bir ‘kahramanlık’ olarak nitelenirken, bazı kişiler tarafından da ‘yanlış bir hareket/davranış’ olarak nitelendi…!

Şüphesiz, bu Pilot, bu gayreti, kalkışı fazlasıyla gecikmiş olan bu uçak için verilen 40 dakikalık (azami) ‘gecikme’ (rötar) süresini aşamamak için göstermişti…

31 Mayıs 2022 günü, TOM2744 Uçuş Numarasıyla, İngiltere’nin Manchester Havalimanından Girit Adasının Heraklion Havalimanına gidecek olan bu uçağın kalkışında, halen 32 saatlik bir gecikme yaşanmıştı… Ortada, ‘Sen de bir el atıver Abi…’ durumu mevcuttu…!

Bu Pilot, uçağa döndüğünde, yolcular tarafından alkışlarla karşılanmış…!

*

Bize göre, Pilotun bu yaptığı-prensip olarak-yanlıştı…! Uçuştan önce, kendisini bedensel olarak yoracak bir etkinlik yapması, uçuş emniyeti açısından, yanlıştı…! (Pilot, bu çalışması esnasında fazla yorulmamış olabilir… Biz, meseleye, Uçuş Emniyeti (Kuralları) açısından bakmaktayız…)

Peki, başka bir yol izleyebilir miydi…?

Bizce, ‘Havalimanı Kuralları’ (kural ihlali) açısından daha az riskli olacak şu yolu izleyebilirdi…: Fiziki durumu uygun olan erkek yolculardan yardım isteyebilirdi…

Muhtemelen, ona (Bavul Yüklemeye) yardım edecek, yeterince yolcu çıkardı…

Yararlanılan Kaynak:

https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/yardimci-pilot-ucusun-daha-fazla-gecikmemesi-icin-valiz-yukledi.html

https://www.independent.co.uk/travel/news-and-advice/tui-pilot-loads-bags-plane-b2090908.html

%d blogcu bunu beğendi: