Venüs atmosferinde ‘bir poop’ yok…!) (No poop… no life…!)

Venüs’ün, ESA Venus Express aracıyla 2011’de alınan alınan görüntüsü…! (Kaynak: ESA/MPS/DLR/IDA; space.com)

Tereza Pultarova’nın space.com’da 14 Haziran 2022’de yayımlanan haberinde, Venüs atmosferinde ‘bir *poop’un mevcut olmadığının belirlendiği duyuruldu…!

Venüs atmosferinde mevcut olan yüksek orandaki Sülfür Dioksit sebebiyle, gezegenbilimcilerin, bu gezegenin atmosferinde ‘mikrobik-yaşam’ın mevcut olabileceğini ileri sürmelerine yol açmıştı…!

Araştırmacılar, Venüsün atmosferinde mikropların ‘yedikleri ve dışarı attıkları’ ile ilişkilendirilebilecek bir işaret/kanıt belirleyemediler… Dolayısıyla, Venüs atmosferinde belirlenen karmaşık kimyasal yapıyı (olası) mikrobik (Dünya-dışı; extraterrestrial) bir yaşamla ilişkilendirmek mümkün olamadı…!

Venüsün sülfürce-zengin atmosfer bulutlarını inceleyen araştırmacılardan olan Paul Rimmer (atmosfer uzmanı, University of Cambridge, İngiltere), Venüsün atmosferinin alt katmanlarında bolca bulunan, ancak, yukarıya çıkıldıkça azalan bu maddenin, atmosferde mevcut olan mikrobik-yaşam tarafından tüketilmekte olduğunu düşündüklerini, ancak, bunu doğrulayamadıklarını söylemiş…!

Rimmer, Venüsün atmosferinde mevcut olabilecek mikroplar, besin kaynaklarını tüketip ‘atık’ (poop) oluştururken, atmosferden (tek mikrobik-besin kaynağı olan) sülfür dioksit tüketim sürecinde, büyük moleküller oluşturmaları gerektiğini, ancak, bu durumun gerçekleştirilen gözlemlerle teyid edilemediğini söyledi…!

Yine de, araştırmacılar umutlarını kaybetmedi… Venüste mümkün olamasa da, Güneş Sistemindeki gök cisimlerinden hiç olmazsa birinde, ‘mikrobik-poop’un izleri bir gün mutlaka belirlenecek… Belki Mars’ta, belki Europa’da,…, belki de başka birinde…

Belki de, (ileride) Ay yüzeyine indireceğimiz aracımızın bir ayağı böyle bir birikintiye saplanabilir…; bunu teyid etmek de bize kısmet olabilir… (Bugünkü yüksek-enflasyonlu ortamda ‘umut…fakirin ekmeği’…!)

Bu araştırma, 14 Haziran 2022’de, Nature Communications adlı bilimsel-dergide yayımlandı…

Yararlanılan Kaynak:

https://www.space.com/life-cant-explain-chemistry-venus-atmosphere

%d blogcu bunu beğendi: