Son yağışlarla birlikte…İHA’lar…da ‘bollaştı’…! (With last rains…UAV’s… at everywhere…!)

İç Basında dün yayımlanan bir haberde, Gümüşhane’nin Kürtün ilçesi sınırları içinde bir İHA (enkazı) bulunduğu duyuruldu…!

Düşme sürecinde bütünlüğünü büyük ölçüde korumuş olan bu İHA, Rusya üretimi, Orlan-10 tipi bir hava aracı…

Bir İnternet Gazetesinde bu İHA, SİHA (Silahlı İHA) olarak nitelenmiş…Fotoğrafından, bu İHA ‘silahsız’ olarak göründü…; herhalde, ‘uçuranlar’, menzilini artırmak için ‘silah’ takmamışlar…!

Yine aynı kaynakta, bu İHA’nın ‘semalarımızda uçmasının şaşkınlık yarattığı’ da vurgulanmış…! Gerçekte, bu tip İHA’lar, daha önce de, Ülkemize ‘misafir’ (!) olmuştu…; Suriye bölgesinden gelerek… (İHA’lar, gerek nispeten küçük boyutları ve gerekse, az miktarda metal (motor) içeren kompozit yapıları sebebiyle, radarla belirlenebilmeleri zor olan hava araçları…)

Kaynak Haberde, bu İHA’nın ‘sinyal koptuktan sonra’ düşmüş olabileceği ifade edilmiş… İHA’lar, genelde, ‘sinyal koptuktan sonra’ değil, yakıtı bittikten sonra düşer…

Yine bu ‘Kaynak Haber’de, bu İHA’nın menzilinin bindörtyüz kilimetre kadar olduğu belirtilmiş… Bu varsayım, herhalde bu Hava Aracının Rusya kontrolundaki bir araziden (Karadeniz’in kuzeyinden) yola çıkarıldığı varsayımına dayanıyor…!

İnternetten erişilebilen bilgilere göre, Orlan-10 tipi bir İHA’nın uçabileceği azami (tek yönlü) mesafe 600 kilometre kadar…; daha fazla değil…! Bu mesafeden İHA’nın görev sahasında harcaması gereken zaman (yakıt) da düşülürse, bu menzili çok daha kısalacaktır…Dolayısıyla, bu Hava Aracının Karadeniz’in kuzeyinden gelme olasılığı biraz düşük…! (Tabi, Karadenizin ortasındaki bir gemiden uçurulmadıysa…)

Kısaca, Kaynak haberde sorulan: ‘…binlerce kilometre nasıl uçtu…’ sorusunun pek dayanağı yok…! (Bu İHA, haklı olarak, sorabilir…: ‘Kim…, ben mi uçmuşum…, ‘kuru iftira’…!) Görünen o ki, bu İHA’dan ziyade, bu haberi kaleme alan-biraz-‘uçmuş’…!

Sonuç olarak, bu İHA’nın Rus-Bölgesinden ziyade, daha yakındaki başka bir (potansiyel) ‘Kullanıcı’dan gelmiş olması daha olası…!

Yararlanılan Kaynak:

https://www.karar.com/sehir-haberleri/gumushaneye-rus-yapimi-iha-dustu-1671907

https://wiki2.org/en/Orlan-10

%d blogcu bunu beğendi: