‘Kulağınıza Küpe’…olsun…! (Runway excursion…?)

‘Motordan İniş Takımlı…’ (Kaynak: avherald.com)

Piste paralel, ancak, toprak alana iniş…! (Kaynak: avherald.com)

Bu Kaza 4 Mart 2019’da meydana gelmişti…

Pilotlar, Commutair’in Embraer 145 tipi bir uçağını, (Uçuş No.: CS-4933/UA) Presque Isle’deki (Maine, ABD) piste indirmeye çalışırken, pistin yakınındaki toprak alana iniş gerçekleştirmişlerdi…! Uçağın kırılan İniş Takımından bir bölümü, sol motor-gövde arasına, adeta, ‘Kulağınıza Küpe Olsun’…diyerek, sıkışarak…!

Avrelad.com Haber Sitesinde ‘Runway Excursion’ (Pisttten Çıkış) olarak adlandırılan bu kaza, gerçekte, ‘Pisti Tutturamama’ tipi bir kazaydı…

Haliyle, bu kaza, yoğun kış (kar) şartlarında meydana geldi…Pilotlara Piste-göre konumlarını gösteren yer ekipmanının (Localizer) da doğru veriyi sağlayamamasının da katkısıyla…!

Bu kazanın yaşandığı uçakta 28 yolcu ve 3 kişilik uçuş ekibi mevcuttu… Neyse ki, bu kaza, bir Pilotun ve iki yolcunun hafif şekilde yaralanmasıyla atlatıldı…

Kısaca, ilk iniş denemesinde Pilotlar, karla örtülü Pisti hizalayamayacaklarını anlayınca pas geçtiler; bu kaza ikinci iniş denemesinde meydana geldi…

Pist çevresindeki yoğun kar birikintisi sebebiyle, uçağa yaklaşılması ve uçaktaki yolcuların tahliyesi biraz zaman aldı… Neyse ki, bu hasarlı-inişte uçakta yangın çıkmadı…!

Bu kazanın tekrar hatırlanmasının sebebi, bu kazayı inceleyen NTSB’nin (ABD Ulaştırma Kazaları İnceleme Kurulu) Kaza İnceleme Sonuç Raporunu 8 Temmuz 2022’de (dün) yayımlamış olması…!

Bu Rapordaki belirlemelere göre:

*Bu kazadan iki gün önce, bu Hava Meydanına iniş yapan bir başka Havayolunun Pilotları ‘1’ Numaralı Piste, 2500 fit kadarlık bir yükseklikten yaklaşırken, Kokpitteki gösterge (Aletle İniş Sistemi-ILS sinyali) uçağın pisti ortaladığını göstermesine rağmen, uçağın Pist ile tam olarak hizalamadığını (Pistin sağında kaldığını) gördüler…Pisti hizalamayı gösteren ekipmanın sağladığı veride hata görünmekteydi…! Pilotlar, haliyle, Pist Başındaki ekipmanda belirlenen bu arızayı/hatayı ilgili makamlara bildirdiler…; anlar da başka ilgililere,…!

*Anlaşıldığı kadarıyla, Hava Meydanında gözlenen ve bildirilen bu aksaklığın takibi ve sonuçlandırılması için ‘Yetkililer’ gerekli duyarlılığı göstermeyerek, eksik/zayıf/hatalı değerlendirmeler yapmış ve bu aksaklığın zamanında giderilmesini önleyememişti…; başta, bu Hava Meydanını işletenler olmak üzere…!

Sonuç olarak,

‘Kaza, Geliyorum…’ demişti…; soğuk bir ‘Kış Gününde’…!

Yararlanılan Kaynak:

%d blogcu bunu beğendi: