Bu defa ‘ölümlü’…! (This time ‘deadly’…!)

Güncelleme:

Öncelikle, bu kazanın olası sebebi olarak, PA-46’yı/PA-46 Pilotunu göstermiştik/ ima etmiştik… Aşağıdaki videoda da açıklandığı gibi, bu kaza, PA-46 Pilotunun yanlış piste inme teşebbüsünden dolayı kaynaklanmış…!

Pilot, 30L numaralı (soldaki) Piste iniş izni almasına rağmen, bir sebepten, 30R Numaralı (sağdaki) Piste inmeye kalkışmış… Bu Pist ise, Cessna 172 Pilotunun iniş-kalkış eğitimi kapsamında sürekli iniş-alçalması yaptığı bir Pist…!

PA-46 Pilotunun, bulunduğu pozisyon itibariyle, 30L Pistini hizalamasının zor olacağını düşünerek, son anda, (muhtemelen) boş olduğunu düşündüğü 30R numaralı Piste inme teşebbüsünde bulunmuş gibi görünüyor…!

*

Bu kaza bizde yaşanmış olsaydı…bu bilgilere bu kadar kısa sürede ulaşabilirmiydik…?

Bu kazanın ön-bulguları, benzer başka kazaların önlenebilmesi için, meydana gelen bu kazadan hemen sonra, kullanıma hazır hale gelebilirmiydi…?

Biz, ‘kırık-kolları yen içinde saklamaya’ devam edelim…!

Piper PA-46

Cessna 172

Bu defa, Las Vegas Havalimanı’nda (Nevada, ABD) Piper PA-46 tipi bir uçak ile Cessna 172 tipi uçak iki küçük uçak inişte, havada çarpıştı…

Meydana gelen bu kazada 4 kişi hayatını kaybetti…

(Fox5 Haber Sunucusu…uçağın düştüğü/bulunduğu pozisyonu kavrayamamış…!)

Meydana gelen bu kazanın sebebi henüz bilinemese de, daha küçük olan uçağın (Cessna 172) daha büyük ve (muhtemelen iniş safhasında,) daha hızlı olan Piper PA-46’ya çarpmış olması olası…!

Bu kazanın sebebini-belki -ileride öğreniriz…

Yararlanılan Kaynak:

%d blogcu bunu beğendi: