‘Aptallığın Resmi’ni yapabilirmisin …Abidin…? (How can be drawn a ‘Picture of Stupidity’…?)

(Bell 407; temsili)

Spata yakınlarında (Atina; Yunanistan) 25 Temmuz 2022’de meydana gelen bir kazada, Oxford Brooks Üniversitesinde öğrenci olan, 21 yaşında bir erkek turist indiği helikopterin kuyruk rotoruna temas ederek hayatını kaybetti…!

Dış ve İç Basında yer alan bu haberde, bu gencin, helikopterden indikten sonra ‘özçekim’ (selfie) yapmak isterken bu kazanın meydana geldiği ileri sürüldü… Kaza geçiren genç ve arkadaşları bu helikopterle Mykonos’tan gelmişti…

Yolcuların inişinde, emniyetin sağlanması hususunda, Yetkililerin/Görgü Şahitlerinin farklı beyanları olmuş…! Yolculardan biri, inişte yer emniyeti hususunda herhangi bir bilgilendirme yapılmadığını söylerken, Yolcuların helikopterden inişine nezaret eden /yönlendirme yapan bir görevli ise, kazaya uğrayan gencin, verilen yönlendirme talimatına rağmen, aniden geri dönerek helikoptere yaklaştığını ve bu kazanın meydana geldiğini iddia etmiş…!

*

Meydana gelen bu kazada, öncelikle, bu helikopteri kullanan pilot ve yer hizmeti veren iki teknisyenin de sorumluluğu mevcut… Bu sebeple göz altına alınmışlar… Yolcunun/yolcuların helikopterin Kuyruk Rotoruna yaklaşmasını-bir şekilde-önlemeliydiler…!

Bu noktada, 21 yaşındaki Gencin sorumluluğunu/durumunu-biraz-sorgulayalım…:

*Bu genç, yaptığı hatasının bedelini hayatıyla ödedi…; ödenebilecek en büyük bedelle…!

*Bu genç, İngiltere gibi bir Ülkede yaşadı, eğitim aldı… Ancak, göründüğü kadarıyla, bir helikopterin yaratabileceği tehlikeleri yeterince öğrenemedi…; özümseyemedi…ya da ciddiye almadı, alamadı…! Şüphesiz, bunda onu yetiştiren Ailesinin ve onu eğiten (her kademedeki) Öğretmenlerinin de sorumluluğu mevcuttur…

*

Sözü fazla uzatmadan şu hususları da belirtelim…:

*’Hayat kişiseldir’… (yetişkin/akıl sağlığı yerinde/özürsüz) kişinin canını, kimse, kendisi kadar koruyamaz…!

*Ülke Dışı/Ülke İçi ayrımı yapmadan şunu iddia edebiliriz…: Maalesef, Üniversiteler, çok kaliteli doktorlar, mühendisler, ekonomistler, öğretmenler,… yetiştirirken, Gençlere, kendilerini nasıl koruyacaklarını-yeterince-öğretmiyor…; öğretemiyor…!

*Bu yazının başlığı bazı okuyuculara-biraz-‘rahatsız edici’ gelebilir…

Zaten, amacımız, ‘birilerini-biraz-rahatsız etmekti’…; bu konu üzerinde düşünmeye zorlamaktı…!

Söylediklerimiz bu şekilde-belki-birilerinin zihnine yerleşir de bir şeyler yapar…; **böyle kazaların tekrar etmemesi için…!

(**Yerde helikopter çarpması kazaları bizde de oldu…!)

Yararlanılan Kaynaklar:

https://www.theguardian.com/world/2022/jul/26/british-tourist-killed-helicopter-rotor-blade-greece-jack-fenton

https://www.ndtv.com/world-news/british-tourist-dies-after-being-struck-by-helicopter-blades-in-horrific-accident-in-greece-3194648

%d blogcu bunu beğendi: