Pilot neden düştü…? (Why Pilot falls…?)

Güncelleme:

Aşağıdaki videoda da söylendiği gibi, Kıdemli Pilot, ‘Yardımcı Pilotun uçaktan atladığını’…söylemiş…! Bu ifadesinden, (arka ramp’ı açarak) ‘İniş Takımı Kontrolu yapmasını Yardımcı Pilottan kendisinin istediği’ anlamı çıkarılabilir…!

Yine bu videoda da vurgulandığı gibi…, bu kazanın NTSB tarafından incelenmesi ’18 Ay’ sürebilir… Bu süre zihinlere kazındığı sürece, NTSB Ekibi de bu süreyi rahatça kullanabilir…; neden acele etsin ki…!

……………………………………….

Kaza önceki Pazar günü meydana gelmiş, bir Paraşütçü Taşıma (Skydiving) Uçağının (CASA-212) Yardımcı Pilotu uçuş esnasında uçaktan atlayarak veya düşerek hayatını kaybetmişti…

İlk gelen haberler Yardımcı Pilotun-bir sebeple-uçaktan atladığı yönündeydi…

Bu kazadan önce, Piste iniş kalkış çalışması esnasında Sağ Ana İniş Takımı tekerleği kopan/ayrılan bu uçağın Yardımcı Pilotunun, yaşamış olabileceği bir panik sonucu bu uçaktan atlamış olma olasılığı kuvvet kazanmıştı…

Bu uçağı kullanan Kıdemli Pilotun bu yönde bir beyanının olduğu da Basında söylendi… !

Neyse ki, ulaşılan bilgiler paylaşılınca, bu kazanın üzerindeki sis dağılmaya başladı…!

  • Öncelikle, bu uçuşun yapıldığı bölgede sert bir atmosferik durum söz konusuydu… Hava türbülanslıydı…
  • Bu uçağın yapısal-tasarımı sebebiyle, İniş Takımlarını bu uçağın pencerelerinden görmek mümkün değildi…
  • Ana İniş Takımı Tekerleklerini görebilmenin bir yolu bu uçakta mevcut olan Kuyruk (Yükleme) Rampasını açarak, buradan (öne doğru) bakmaktı…!
  • Mevcut kurallara göre, bu gibi uçağın uçuşta kapılarını açabilmek için, uçakta bulunan personelin tamamının önceden paraşüt takması veya kendini özel aparatla (harness; koşum) uçağa bağlaması gerekmekteydi…
  • Ancak, kokpitteki sandalyesinden kalkacak Yardımcı Pilotta bunlardan herhangi biri yoktu…
  • Burada cevabı henüz bilinemeyen soru: Yardımcı Pilotun yerinden kalkarak, arka rampayı açmaya kalkmasında Kıdemli Pilotun rolü neydi…? Bu İniş Takımına bakma işini Kıdemli Pilot mu istedi…; veya, Yardımcı Pilotu engelleyemedi mi…?
  • Şu ana kadar elde edilen bilgilerden, ‘Yardımcı Pilotun -bir sebeple-uçaktan atlamadığı, Sağ Ana İniş Takımında hasar kontrolu için, arka rampayı açarak, sağ iniş takımına bakmaya çalıştığı’ olasılığı öne çıkıyor…!

Yukarıdaki videoda, Pilot Juan Brown’un açıklaması/yorumu böyle…

%d blogcu bunu beğendi: