Güney Kore…bizi pas (mı) geçti…! (South Korea… bypass’ us…?)

SpaceX, Güney Kore’nin ‘Ay Uydusu’nu dün fırlattı…! Bu haberi Mike Wall space.com’da dün duyurdu…

Güney Kore’nin bu aracının adında (Korea Pahfinder Lunar Orbiter-KPLO; DANURI) ‘Güney/South’ sözcüğünün yer almamış olması, herhalde, bu aracın tüm Kore Halkını temsil ettiğine bir vurgu olsa gerek…! (‘Emperyal’ bir arzunun yansıması…mı ?)

Bu kaynak-haberde, SpaceX’in, G. Kore’nin-*derin uzaya-araç göndermesinde yardımcı olduğu bu uçuşun, bu Ülkenin Ay’a yapmayı planladığı tutkulu yolculukların ilki olduğu vurgulandı… (*Ay’ın ‘derin-uzay’da olduğunu düşünenlerin ‘yıldızlara yolculuğu’ hayal bile etmemesi gerekir…!)

DANURI’nin alışılmadık yörüngesi. (Kaynak: universetoday.com)

Bir KARI (Korea Aerospace Research Institute) Yetkilisinin yaptığı açıklamada, DANURI’nin, (Güney) ‘Kore’nin uzay araştırmalarındaki kabiliyetinin sağlanması ve geçerlenmesi için ilk adım olacağı’…söylenmiş…!

Bu habere göre, Güney Kore, 2030’a kadar, Ay’a bir robot-araç indirmeyi hedeflemekte…

*

SpaceX’in taşıyıcı roketinin ilk kademesi, fırlatılıştan dokuz dakika kadar sonra, denizdeki platforma başarıyla (altıncı defa) indi…

Falcon 9’un ikinci kademesi de, kırk dakika kadar sonra, KPLO’yu balistik ‘Ay Transfer Yörüngesine’ ulaştırdı…

KPLO, sokulduğu bu yörüngede Ay yörüngesine Aralık 2022 ortalarında ulaşacak… Aracın sonunda sokulacağı Ay yörüngesinin çembersel (dairesel…değil…!) ve 100 km kadar bir çapta olacağı söylendi…

675 kg kadar bir kütleye sahip olan ve ‘teknoloji-gösterimi’ni (technology demonstrator) hedefleyen DANURI’nin 180 milyon dolara malolduğu açıklandı…Bu aracın üzerinde bulunan manyetometre ile, Ay yüzeyindeki bölgesel (ve anormal derecede güçlü) manyetik alanlar hakkında veri toplanması hedeflenirken, gelecekteki yüzeye-inişler için uygun-yer verisi toplanması da planlandı… Gölgedeki Ay kraterlerinde su-buzu araştırması da, DANURI’nin araştırma planı kapsamında… (NASA-SU’ya rakip DANURI-SU…için…!)

G. Kore’nin bu DANURI görevi (mission) NASA tarafından, sadece ekipman sağlayarak değil, araştırma-uzmanı sağlayarak da desteklenmekte…

G. KORE’nin bu Ay-uçuşuna/araştırmasına bizden de katılan/katılacak Araştırmacı oldu mu…bilemiyoruz…! (Bu aracın adı olan ‘DA’ (+) ‘NURI’yi duyunca, kendimizi (G.) Kore’ye (kültürel olarak) daha da yakın hissetmiştik…!) (Hem, bu ortak-çalışma için Astronot Elbisesine de ihtiyaç yok…!)

Halbuki, Ay’a gitmeyi planladığını ilan etmiş bir ülke olarak ve tarihsel bağımız da sebebiyle, G. Kore’nin bu programına ‘Uzay-Uzmanlarımızla’ katkıda bulunmamız beklenirdi… Yetkililerimiz, belki bu konuda, yakında bir açıklama yapar…!

Anlaşıldığı kadarıyla, KARI’nin (Korea Aerospace Research Institute) gelecekte NASA ile başka uzay projelerinde de, işbirliği yapması planlanmakta… KPLO Proje Yöneticisi Sang-Ryool Lee böyle söylemiş…

Yararlanılan Kaynak:

https://www.space.com/spacex-launches-south-korea-moon-mission-danuri

%d blogcu bunu beğendi: