9-11 Eylül: Uzay sektörünün Dünya Devleri Bursa’da buluşuyor…! (International Space Convention in Turkey…!)

‘Bursa’da açılan Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM), Türkiye’de ilk kez düzenlenecek 2022 Uluslararası Uzay Kongresi’ne (International Space Convention- ISC 2022) ev sahipliği yapacak...

Dünyanın en prestijli küresel uzay etkinlikleri arasında bulunan, Altair Enterprises tarafından organize edilen Uluslararası Uzay Kongresi (ISC 2022), bu yıl ilk kez Türkiye’de düzenlenecek. Türkiye’nin uzay havacılık temalı ilk interaktif eğitim merkezi GUHEM’in ev sahipliğinde Bursa’da yapılacak kongreye; dünyaca ünlü bilim insanları, astronotlar ve uzay meraklıları katılacak. Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde, Bursa Büyükşehir Belediyesi ve TÜBİTAK iş birliğinde hayata geçen GUHEM, 9-11 Eylül (2022) tarihleri arasında yapılacak kongrede sektör profesyonellerini de ağırlayacak.

Bu Kongreye, (…) NASA ve ESA yetkilileri ile birlikte Spire, GMV Aerospace and Defence, Redwire Space Europe, Planet, AAC Clyde Space, Maxar Technologies, Nanoracks Europe, Beyond Gravity, Türksat, PlanS, Arianespace gibi uydu, yazılım ve donanım firmalarından 100’den fazla konuşmacı katılacak.

Türkiye Uzay Ajansı (TUA) Başkanı Serdar Hüseyin Yıldırım’ın açılışını yapacağı 2022 Uluslararası Uzay Kongresi’nde, uzay endüstrisindeki son gelişmeler, farklı fikir ve yaklaşımlar ile küresel çaptaki uygulamalar ele alınacak. Dünya uzay sektörünü Bursa’da buluşturacak bu Kongrede, ayrıca, gençlere yönelik mesajların verilmesi hedefleniyor...’

*

Bu etkinliğe katılacak (öncelikle) Havacılık, Uçak ve Uzay Mühendisliği öğrencilerinin özellikle ‘Yerli ve Milli’ Konuşmacılara bazı önemli soruları (Katılımcıların önünde) sorma olanağını bulabilirler. Bu hususta birkaç ‘örnek soru’ aşağıda:

*TUA’nın 2022 Bütçesi nekadardı ?

*’Yerli ve Milli’ Uzay İnsanı (Astronot) seçiminde adaylar için belirlenen kriterler neden-fazla geniş-tutuldu ? Ön şart olarak, adaylarda neden ‘Muharip Uçak Pilotluğu Tecrübesi’-bir kriter olarak-istenmedi ? Böylece, başvurular ve seçim çok daha gerçekçi ve ekonomik bir zemine oturtulmadı…?

*’Yerli ve Milli’ ilk Uzay İnsanının bir Kadın olma olasılığı nedir ?

*’Yerli ve Milli’ ilk Uzay İnsanının Hangi Uzay Ajansının sağlayacağı ulaşımla (NASA/ROSCOSMOS/CNSA) ve ne zaman uzaya gönderilmesi daha olası görünüyor ?

*…

Yararlanılan Kaynak:

https://abcgazetesi.com/uzay-sektorunun-dunya-devleri-bursada-bulusuyor-443861

%d blogcu bunu beğendi: