‘Tanıtmadı’…’gösterdi’…! (Just ‘showed’…!)

TroyT200 (Kaynak: airporthaber.com)

Haber başlığı böyle…: ‘… ‘ TroyT200’ü Tanıttı‘…

Bu haberden, sözkonusu ‘Havacılık Firması’nın Bursa’da olduğunu anlıyoruz… (Bursa, ‘havacılık’ sahasında zaman zaman gündeme gelmekte…; adını duyurmaya çalışmakta…!)

Yine bu haberden, Bursa’daki bu Firmanın ‘TroyT200’ adı verilen, iki-kişilik bir ‘eğitim ve genel maksat uçağı’ ürettiği anlaşılıyor…; daha doğrusu, haberde böyle söylenmiş…!

Ancak, bu haberin içinde, sözkonusu Firma Yetkilisinin verdiği bilgilerden, ‘*duyurulan’ bu uçağın üretimine yönelik detayları öğrenmek mümkün olamıyor…! (*Bu sebeple, bu haberde ifade edilen ‘tanıtımın’, sadece, bir ‘gösterme/duyurma’ ile sınırlı kaldığı anlaşılıyor…!)

Firma Yetkilisi, bu ‘Projeye’, dört yıl önce, “Korkma sönmez bu şafaklarda yüzen al sancak” sözlerinin etkisiyle’ başladıklarını söylemiş…

Halbuki, Atatürk’ün…taa 1930’larda söylediği ‘İstikbâl Göklerdedir’ sözünü duymuş/hatırlamış olsalardı, herhalde, bugünlerde ‘Yerli ve Milli’ astronotu taşıyacak uzay araçlarını ‘tanıtıyor’ olabilirlerdi…!

Sayın Yetkilinin sözlerindeki (havacılık heyecanına verdiğimiz) imla hataları bir tarafa bırakılırsa, ‘Hava Aracı’ geliştirme hedeflerinde ‘Hafif Uçak’ sınıfına öncelik verdikleri anlaşılıyor…(Daha doğrusu, neye öncelik verdikleri yeterince açık ifade edilmemiş…!)

Sayın Yetkilinin ‘… uçağın yapımına başlarken piyasada daha fazla yer edinebilmesi için eş değerleriyle aynı değil, daha iyi olması için çabaladıkları…’ sözü pek açık/anlaşılır olmamış… Acaba, diğer ‘eşdeğer’ Firmalar başka amaçla mı faaliyet göstermekte…?

‘… Türkiye’de üretilmeyen bir şey üretiyorsunuz ve bunun parçalarını bulmak hakikaten çok zordu…’ ifadesi de öyle…!

Bu Yetkilinin, ayrıca, “Şu an ülkemizde uçan uçakların tamamı yabancı, hiç yerli uçağımız yok…” sözünden fazlasıyla ‘alınacaklar’ olabilir… Atalarımızın ‘Konuşurken beyinle dil arasındaki koordineyi kaybetmeyin‘ demesi (hatırlatması) bu yüzden olsa gerek…!

‘…Kendi kanatlarınız olmadan uçamazsınız…‘ sözü de, ‘Yerli ve Milli’ Helikopter imalatçılarımızı-biraz-‘gücendirebilir’…!

Yine, bu Yetkilinin açıklamalarından, ‘gösterilen’ uçağın 2018-2022 döneminde ‘ortaya konduğu’ anlaşılıyor… (*Ortaya nasıl konduğunu’ ise, yapılan bu açıklamadan, yeterince anlayamadık…!)

Yine bu Yetkili, (bir ‘yan-proje’ olarak olsa gerek ) ‘…Bunun haricinde bizim insansız kargo uçaklarımız da vardı….’ deyişi bize Neco’yu hatırlattı… (Hani, şu, Balonlarını arayan Neco’yu…! )

Eğitim Uçağının ‘tanıtımını’ bırakıp, birden, İHA sahasına atlaması kafaları-biraz-karıştırabilir… Üzerinde çalıştıkları İHA’nın ‘… 500 kilometre de uçuş mesafesi bulunuyor…’ derken, bunun ‘havada’ mı, yoksa, ‘kağıt üzerinde’ (bilgisayar ekranında) mi olduğunu açıklamamış…!

*

Firma Yetkilisi, açıklamalarında, başka çok önemli bir husus olan, bu uçağın (Uçuşa Elverişlilik) ‘Sertifikasyon’u konusuna hiç değinmemiş… (Yoksa, diğer ‘parçalarıyla’ birlikte ‘Sertifikasyon Belgesini’ de mi Yurt Dışından aldılar…? Bilindiği gibi, tasarımı/üretimi gerçekleştirilecek böyle bir uçağa Yurt Dışında Müşteri bulabilmek için ‘kabul edilir bir Otorite’den ‘Tip Sertifikasyonu Belgesi (Sertifikası) alınması gerekir ki, bu ‘süreç’-biraz-uykuları kaçırabilir…! (TUSAŞ’ın ‘Yerli ve Milli’ helikopteri için bu ‘Sertifika’, (Milli, Yurt Dışı Otoritelerden) halihazırda, alınabildi mi ?)

*

Bu Yetkilinin Firması adına açıkladığı Projelerde ‘bir sınırın’ mevcut olmadığı anlaşılıyor… (Eskiden, Büyüklerimiz, böyle durumlarda…’Destur de’… diye uyarırdı…; ‘(Havacılık) Aile(si) Terbiyesi almak’…başka birşey…!)

İlave olarak…, dört yıllık bir sürede, 19 kişilik bir (Yolcu Uçağı) prototipini üretebilmek oldukça iddialı bir beyan… !

Tabi…, ‘Prototip’ ile neyin kastedildiğine de bağlı olarak… Bu haberi duyanlar/okuyanlar, Üniversitelerimizin ‘havacılık sahasındaki’ bu başarısını alkışmaaya kalkabilir…

Haliyle, Üniversitelerimizde bu kadar çok ‘Havacılık Bölümü’ açılınca, ‘Havacılıkta Bir Patlamanın Gerçekleşmesi’.. kaçınılmazdı…!

*

Yanarız …yanarız…, İTÜ’nün geliştirmekte olduğu Helikopterin ‘akıbetine’ yanarız…!

Yararlanılan Kaynak:

https://www.airporthaber.com/havacilik-haberleri/ucaksan-troyt200u-tanitti.html

(Günün Seçimi)

%d blogcu bunu beğendi: