Bir ‘Hala-Amca’ hikayesi…!


Dünya farklı bir yörüngede dolaşsaydı…?

Yeni araştırma konuları bulmakta zorlanınca, bilim insanları ‘Hala-Amca’ senaryolarına yönelir…! (Bunu, elbette, Stephen Hawking söylemedi…!)

Spacedaily.com’da 12 Eylül 2022’de yayımlanan bir araştırma-biraz-‘Hala-Amca’ Hikayesi üzerineydi…!

Bu araştırmaya göre, ‘Jüpiter’in yörüngesi biraz değişmiş olsa Dünya bugün olduğundan daha ‘yaşanabilir (hospitable) bir yer olamazdı…!

Yıldızının ‘çember’ bir yörüngesinde dolanan gezegenlerin yüzey sıcaklığı nispeten sabit kalırken, eliptik yörüngelerde dolanan gezegenlerin yüzey sıcaklıklarında ise, yörüngelerinin üzerinde bulundukları bölgelere bağlı olarak büyük değişim gösterir… ; haliyle, ısı kaynağına olan mesafede önemli değişiklikler olacağından… (Şüphesiz, Dünyadaki gibi, gezegenin dönme ekseninin, dolandığı yörünge ekseniyle yapacağı açı daha da belirleyici olabilmekte…)

Kaliforniya Üniversitesinden araştırmacılar, Güneş Sisteminin verisini kullanarak, ‘alternatif bir Güneş Sistemi’ yaratmış…; haliyle, bir ‘simülasyon’ olarak…!

Bu modelde, Jüpiterin yörüngesi bugün olduğundan biraz daha eksantrik yapıldığında, Dünyanın yörüngesinde olumlu yönde değişiklikler meydana gelmekte…; gezegenbilimci Pam Vervoort böyle söylemiş…

Vervoort, Dünyanın yüzey sıcaklığının 0-100 santigrad derece aralığında bulunması halinde (ki, bugün çok daha düşük değerlerde gerçekleşmekte), bilinen birçok yaşam formları için (daha) ‘yaşanabilir’ (habitable) olacağını söylüyor…

Jüpiter Dünyanın yörüngesini daha eksantrik olacak şekilde itebilseydi, Dünya Güneşe daha fazla yaklaşırken, Dünyanın bugün donma derecesinin altına inen bölgeleri biraz daha ısınarak, Dünya daha fazla yaşamı barındırabilecekti…! (Penguenleri daha kolay kovalayabilecektik…Onlar da yavrularını daha kolay büyütebilecekti…!)

Astronomical Journal’da (dahi) yayımlanan bu araştırmada, ayrıca, Jüpiter’in Güneşe (ve haliyle Dünyaya) daha fazla yaklaşması durmunda, Dünyanın eksenel eğiminin daha fazla artacağını, bu durumun, Dünyada yaşanan kışların daha da sert geçeceğini ortaya koymuş…! Bu da, ‘Hala-Amca’ hikayesinin pek de beklendiği gibi sonuçlanmayacağı… anlamına geliyor…!

Dolayısıyla, araştırmacılar, ‘Hala-Amca’ Teorisinin fazla arzu edilebilecek bir şey olmayacağını ortaya koymuş…

Kısaca, bize söyledikleri ise, ‘Hayat Pahalılığından’ şikayet etmeyi bırakın…; oturun oturduğunuz yerde’…!

Zaten öyle yapıyoruz…!

Yararlanılan Kaynak:

https://www.terradaily.com/reports/Could_more_of_Earths_surface_host_life_999.html

%d blogcu bunu beğendi: